Güncel

1 Mayıs şehitleri Kazancı Yokuşu’nda anıldı

H. Merkezi: “Kanlı 1 Mayıs” olarak anılan 1977’de hayatını kaybeden 34 kişi Kazancı Yokuşu’nda anıldı. Anmaya katılanlar, sıklıkla “Yaşasın 1 Mayıs”, “Direne direne kazancağız” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları attı. Açıklamanın ardından hayatını kaybedenler için yokuşa karanfil bırakıldı.

Taksim Meydanı’na çıkan yokuşun meydan girişinde bir araya gelen onlarca kişi, “1 Mayıs 1977 Katliamını unutmayacağız” yazılı pankart açarak hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

 

“Taksim’de Kazancı yokuşu başına bir anıt yapılmalıdır”

78’liler Girişimi sözcüsü Yunus Bircan, Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarının yasaklanmasının, “1 Mayıs’ın yasaklandığı” anlamına geldiğini söyledi. Taksim Meydanı’nın “1 Mayıs Meydanı” olarak yasallaşması gerektiğini ifade eden Bircan, “Taksim’den vazgeçemeyiz. Neden mi? Taksim’in taşına, toprağına, ağaçlarına, eski Sular İdaresi duvarlarına, milyonların, yıllar ve yıllarca söylediği özgürlük şarkıları, direniş ve devrim marşları sinmiştir. Arkadaşlarımızın kanları bu meydanda aktı. Kazancı yokuşunda aktı. Bu meydanın toprağına, ağacına, yeşiline karıştı. 40 yıllık hesaptır bu, sorulmadı hâlâ” diye konuştu.

Bircan, taleplerini şöyle sıraladı: “Taksim Meydanı, ‘1 Mayıs Meydanı’dır, yasallaşmalıdır. 1 Mayıs 1977 Katliamı’nın suçluları ve güçlüleri yargılanmalıdır. Katledilenlerin anısına Taksim’de Kazancı yokuşu başına bir anıt yapılmalıdır.”

Bircan’ın ardından söz alan 78’liler Girişimi sözcüsü Celalettin Can, 1977’de kendisinin de meydanda bulunduğunu ve 78’liler Girişimi’nin bir yüzleşme hareketi olarak doğduğunu ifade ederek, “Katliam dönemini araştırdı. Suç duyurusunda bulundu. ‘Suç duyurusu belgenizi aldık’ dediler. Araştırma yapmadılar. Herhangi bir soruşturma da yapmadılar” dedi.

 

Ne olmuştu

Taksim’de 1 Mayıs 1977’de meydanda bulunan binlerce kişiye çevre binalardan ateş açılması sonucu 34 kişi hayatını kaybetmiş, 136 kişi de yaralanmıştı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu