Emek

1 Mayıs faaliyeti devam ediyor

İzmir: Gezi İsyanı’nın ardından toplumsal hareketin sokak renginin arttığı bir dönemde, İzmir’de de 1 Mayıs çalışmaları hızlanıyor. Son süreçte Partizan da gerçekleştirdiği afiş-bildiri çalışmaları ve düzenlediği kahvaltı etkinliği ile 1 Mayıs çalışmalarını hızlandırdı.

İzmir’de 1 Mayıs faaliyeti kapsamında cumartesi günü erken saatlerde Narlıdere mahallesinde afiş çalışması yapıldı. Yoğun olarak sürdürülen afiş çalışmasından sonra mahallede gazete ve bildiri dağıtımı yapıldı. Dağıtım sırasında halk 1 Mayıs’a davet edilerek ayrıca Partizan’ın düzenleyeceği kahvaltı etkinliğine çağrıldı. Pazar günü ise saat 11.00 Narlıdere Cemevi’nde Partizan’ın kahvaltı etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğin ana gündemini 1 Mayıs faaliyetleri ve kentsel dönüşüm saldırısı oluşturdu. 1 Mayıs’a ilişkin alandaki faaliyete dair tartışmalar yürütüldü. Ve esasta Narlıdere alanına ilişkin teknik konular tartışıldı ve neden 1 Mayıs’a katıldığımıza değinildi.

Alandaki tartışmalar sonucunda 1 Mayıs faaliyetlerinin yoğunlaştırılması kararı alındı. Hem emekçilerin artı değer sömürüsüne hem de emekçilerin barınma hakkına yapılan saldırıları anlatmak için film gösterimi yapılması gerektiğine değinildi. Yoğun afiş ve bildiri dağıtımı kararı alındı. Ayrıca 1 Mayıs’a davet için arabadan anonslu müzikli çağrı yapılmasına karar verildi. Kentsel dönüşüm konusunda söz hakkı alan mahalle halkı Partizan’ın daha fazla bu sorunda özne olması gerektiğini savundular.

Kentsel dönüşüm saldırılarına karşı yapılan kooperatif toplantılarına dâhil olması ve aktif faaliyet yürütmesi gerektiğini dile getirdiler. Ve olası yıkımlara karşı Partizan’ın yanlarında durması ve aktif direnişti yer alması gerektiği ifade edildi. Partizan okurları tarafından yapılan konuşmalarda ise saldırılara karşı mahalle halkıyla omuz omuza mücadele edeceğini ve saldırılara sessiz kalmayacağını bildirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu