Emek

1 Mayıs öncesi Bursa!

Bir taraftan yolsuzluk, talan, yoksulluk, işsizlik, taşeronlaştırma, güvencesizlik, sömürü, kölelik işçi ve emekçi halkımıza dayatılırken diğer tarafta ise Greif’ ten, zorlu işçilerine, Temsa Nakıştan, Punto işçilerine DEDAŞ ‘tan, Feniş işçilerinin işgal ve direnişleri umudu yükseltmektedir. Bu nedenle gezi isyanının yıldönümü yaklaşırken 1 Mayıs çalışmalarımızı da bu şiarla işçi ve emekçileri direniş ve mücadeleyi sahiplenmeye ve büyütmeye çağırıyoruz.

Bu vesileyle 21 Nisan günü Teleferik Semtinde emekçi halkımıza merkezî çıkan bildirilerimizi dağıtarak 1 Mayıs alanına Partizan saflarına çağırdık.22 Nisan günü de Teleferik, Işıklar, Namazgah ve Heykel merkezî yerlere Partizan ve DDSB imzalı 1 Mayıs afişleme çalışması yaptık.

Çalışmamız esnasında arkamızdan Yıldırım Belediyesi bünyesine bağlı olarak taşeron faaliyetleri yürüten temizlik firmasında çalışan işçilerin afişlerimizi söktüğünü gördük. Bunun üzerine söken işçilerin yanına giderek sökmemeleri gerektiğini söyledik ve işçilere 1 Mayıs’ın amaç ve anlamını anlatarak bugünün esasta sizin gibi acımasızca sömürülen, kölece çalıştırılan ve horlanan işçilerin mücadele günü olduğunu ifade ettik. İşçilerde ‘’şeflerinin talimatı üzere bunu yaptıklarını’’ söylediler. Bizde siz işçilerin böyle bir zorunluluğunun olmadığını söyledik. Bunun üzerine işçilerde sökme işini bırakarak ‘’o zaman zabıtalar gelsin kendileri söksünler’’ diye konuştular.

1 Mayıs çalışmalarımızı Bursa’da emekçilerin yoğun olduğu mahalle, semtler ve emekçilerin çalıştığı sanayi bölgelerinde sürdürmeye devam edeceğiz.

          

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu