GüncelManşet

1 Mayıs’ta 19 Aralık Anması

H.Merkezi: 1 Mayıs Mahallesi’nde dün (22 Aralık) saat 19.00’da 19-22 Aralık Hapishaneler katliamında öldürülen devrimcileri anmak için Alınteri, ESP, HDP, Partizan ve KÖZ tarafından bir eylem düzenlendi. Karakol durağında bir araya gelen kitle “19-22 Aralık Hapishaneler katliamının hesabını soracağız” pankartı açtı. Buradan Sondurak’a yürüyen kitle sık sık “19 Aralık Katliamının hesabını soracağız“, “Yaşasın 19 Aralık Direnişimiz” , “Devrim şehitleri ölümsüzdür” , “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganlarını attı.
1 Mayıs Mahallesi köprüsü üzerinde devrim şehitlerini anmak için saygı duruşunda bulundu. Saydı duruşunun ardından 19 Aralık katliamında yitirdiğimiz devrimcilerin isimleri okunarak “Yaşıyor” denildi. Aynı zamanda burada yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş da sloganlarla anıldı.
Sondurak’a gelindiğinde kurumlar adına basın açıklaması yapıldı. Açıklamada; “Katliamda 6 kadın yakılarak toplamda 28 devrimci bombalanarak ve kurşunlanarak katledildi, 200’ün üzerinde tutsak yaralandı. Devlet elindeki tüm silahlarıyla tutsaklara saldırırken bir yanda büyük bir katliam yaşanıyor, bir yanda ise tarihsel bir direniş yükseliyordu hapishanelerden. Bu yüzdendir ki 19 Aralık bizler için yalnızca katliam değil, aynı zamanda bir direniş manifestosudur.” denildi. Dönemin siyasi ve askeri sorumluların hiçbir zaman yargılanmadığı hatırlatıldı.
Açıklamada Aralık ayındaki Roboski ve Maraş katliamlarına ve devletin son süreçte açığa çıkan yolsuzluklarına da değinildi. Basın açıklamasının ardından atılan “Devrimci İrade Teslim Alınamaz” sloganlarıyla eylem bitirildi.
 
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu