Dünya

10 Bin Kişi Irkçılığa ve Faşizme Karşı Yürüdü

MÜNİH | 14 – 04 – 2013 | Kasım 2011’de faşist “Nasyonal-Sosyalist Yeraltı örgütü” (NSU’nun, “güvenlik güçleri”nin gözleri önünde ve desteğinde gerçekleştirdiği 7 yıllık “derin” suikastler meydana çıktı. Bu süre içinde 10 kişi öldürüldü ve iki de bombalı saldırı gerçekleştirildi. Bu 7 yıllık dönemde medya “Döner-Cinayetleri” kavramını hayata geçirdi. Cinayetlerin kurbanları, cinayetlerin failleriymiş gibi şüphe altında bırakıldılar. Kolluk güçlerinin ırkçı soruşturmaları yüzünden, yıllarca cinayet kurbanlarının aileleri, akrabaları izlendiler. On cinayetin beşi Bavyera’da, bunlardan ikisi de Münih’te işlenmişti.

Faşist-ırkçı örgüt NSU hücre yapılanmasında yer alan 5 neonazinin 17 Nisan’da Münih’te yapılacak olan mahkeme öncesi 13 Nisan Cumartesi günü Almanya’nın Münih kentinde yerli ve göçmen anti-faşist örgütlerin katıldığı ve 6 km’lik büyük bir yürüyüş düzenlendi. Saat 13:00’te Münih’in Karlsplatz Meydanında toplanan eylemciler bildirilerini okuduktan sonra yürüyüşe başladılar. Yürüyüş sırasında iki kez mola verilip son yıllarda artan ırkçılığa ve Alman devletinin bunu bilerek ve isteyerek körüklediğine ilişkin açıklamalar yapıldı.

Platform temsilcilerinin verdiği bilgilere göre yaklaşık 10.000’e yakın kitlenin katıldığı yürüyüşe, 200 ün üzerinde kurum çağrıda bulunmuştu. 100’e yakın ATİK, Yeni Kadın ve Yeni Demokratik Gençlik  aktivisti  canlı  bir şekilde yürüyüşte yer aldı. Yol boyunca Faşizme karşı omuz omuza!”, “Alman polisi faşistleri koruyor!”, “Siamo tutti antifascisti!”, “Biji Bratiya Gelan!”, “Hoch die Internationale Solidaritaet!”, “El pueblo unido jamás será vencido!” vb. sloganlar atıldı. Yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüşten sonra  mahkemenin yapılacağı binanın önünde eylem sonlandırıldı. Basının ilgisinin oldukça fazla olduğu eylemde polisin de yoğun “güvenlik” önlemleri alması da dikkat çekti. Alanda ayrıca ATİF, YDG ve Yeni Kadın tarafından çıkarılan ortak bildiriler yoğun bir şekilde dağıtıldı.

Protesto mitingine katılım sağlayan kurumlar Nazi terörüne karşı, devletsel ve günlük ırkçılığa dikkat çektiler. Protesto etkinliğine Yerli ve yabancı basın büyük oranda ilgi gösterdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu