GüncelManşet

(Foto) 100’e 1 kala: 99. yılında Ermeniler Taksim’deydi

İstanbul: Ermeniler, bugün (24 Nisan) saat 19.15’te İstiklal Caddesi’nde 1915’te yaşanan Ermeni soykırımında katledilenler için anma gerçekleştirdiler.

1915’te Ermenilerin soykırımdan geçirilmesinin ardından 99 yıl geçmesine rağmen bu yara hala kabuk bağlamamıştır! Bugün yüzlerce insan, Ermeni Soykırımında katledilen Ermenileri; Ermenice, Kürtçe ve Türkçe yazılı “Ermeni soykırımının kurbanlarını anıyoruz” pankartı açarak katliamı unutmadıklarının mesajlarını verdi. Toplanan kitle yaktıkları mumların etrafında sessiz bir şekilde oturarak Ermenice ağıtlar eşliğinde anmayı gerçekleştirdi.

Anmada 2007 yılında katledilen Hrant Dink’in ve 2011 yılında tam 24 Nisan günü askerlik yaparken katledilen Sevag Balıkçı’nın da resimleri vardı. Anma esnasında soykırımda katledilen Ermenilerin isimleri okunurken 1915 soykırım kurbanlarını sessizce andıklarını dile getirdiler.

 

Soykırımcı zihniyetin taziyesi bu kadar olur

1915’te Osmanlı devletinin son dönemlerinde kurtuluş çırpınışlarından biri olarak hayata geçirdiği Ermeni Soykırımı sırasında bölgede yaşayan iki milyon Ermeni’den 1,5 milyonu süngülenerek, tecavüz edilerek, kurşunlanarak, mağaralara doldurulup yakılarak, çöl yollarında açlığa ve susuzluğa mahkum edilerek toplu katliamdan geçirilmiştir. Geride kalanların bir kısmı ise din değiştirerek Müslüman olup hayatta kalmayı başarırken diğer kısımları da batı ülkelerine kaçarak hayatta kalabilmişlerdir.

Devletin imha ve asimilasyon politikaları hızını kesmeden devam etmektedir. 1915’te kıyımdan geçiren zihniyet bugünde iktidarın temsilcisi Başbakan R. T. Erdoğan’ın önce taziye mesajı göndermesi, ardından da yapılacak eylem için Ermenilere Taksim’i yasaklayıp ancak polis ablukası altında anmaya izin vermesi, bir kez daha samimiyetsizliklerini, ikiyüzlülüklerini ortaya sermiştir.

Anma sırasında kendilerini “solcu” diye nitelendiren ama “sol”la uzaktan yakından ilişki kuramayacak denli faşizmle kol kola olan Halkın Kurtuluş Partisi yine şovenist ve ırkçı tutumundan hiçbir şey kaybetmeden anmayı provoke etmeye çalışmıştır.

 

 

[widgetkit id=600]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu