GüncelManşet

“12’lerin çizdiği yolda mücadeleye devam edeceğiz”

hamburg 4Dersim Aliboğazı’nda toprağa düşen on iki halk savaşçısı Avrupa’nın pek çok yerinde yapılan etkinliklerle anıldı. Anmalarda kan-can bedeli bir mücadele ile yaratılan değerlere sahip çıkılacağı ve on ikilerin kahramanca çizdiği yolda mücadeleye devam edileceği dile getirildi.

 

“Bilirsin; Dağlar Eğilmez!”

Hamburg: “Kilitlenirse yaşam toplumsal kurtuluşuna, olur koca bir dağ. Bilirsin; Dağlar Eğilmez! şiarıyla, Dersim Aliboğazı’nda 24-28 Kasım 2016 tarihlerinde faşist devlete karşı destansı bir direniş mirası bırakarak ölümsüzler kervanına uğurladığımız 12 TKP/ML TİKKO gerillası için bir anma gerçekleştirildi. Kitlesel katılımla saat 15.00 ‘te başlayan anma da Mayıs ayı şehitleri Deniz, Yusuf, Hüseyin, Rojava’da faşist IŞİD’e karşı yaşamını yitiren 4  BÖG savaşçısı, DKP kurucularından ve BÖG Komutanı Ulaş Bayraktaroğlu, Dersim’de şehit düşen HPG gerillaları, Ermeni ulusunun yiğit evladı TKP/ML TİKKO savaşçısı Armenak Bakırcıyan, TKP/ML kurucusu ve kuramcısı Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya ve Dersim dağlarında destansı direnişi ile mücadele bayrağını ardıllarına bırakarak ölümsüzler kervanına katılan Yetiş Yalnız, Esrin Güngör, Hatayi Balcı, Gamze Gülkaya, Serkan Lamba, Hasan Karakoç, Umut Polat, Samet Tosun, Alican Bulut, Murat Mut, Ersin Erel, Doğuş Doğan yoldaşlar için yapılan saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunda yoldaşlar için şiir de okundu.

Yapılan açılış konuşmasında bazı satır başları şu şekilde;

‘‘Yoldaşlar

Aliboğazı çarpışması, Demokratik Halk Devrimi mücadelemizde parti tarihimize yazılmış yeni bir destandır. Onlar, tetik uçlarında hayalleri yarım kalan yoldaşlarımızın düşlerini gerçeğe dönüştürmek için savaşarak kahramanca şehit düştüler. Kahraman savaşçılarımız, düşmanın teknik ve insan gücünün mislice kendilerinden fazla olmasına rağmen, MLM ideolojiden aldıkları güç, devrime olan inançlarını kuşanarak, beyaz ordu güçleriyle 4 gün aralıksız çarpışarak şehit düştüler. Faşist Türk ordusu bir kez daha bu çarpışma karşısında acze düşerek çaresizleşmiştir. 12’ler 4 gün boyunca düşman unsurlarından birçok paramiliter gücü saf dışı bırakmıştır. Türk devleti ise her zaman olduğu gibi bu çatışmada da aldığı kayıpları hala gizlemektedir.

Kardeşler,

12’lerin bu kahramanca çarpışması; parti kadrolarımızın, TMLGB militanlarının ve TİKKO savaşçılarının bizlere bıraktığı bir gelenektir. Bu gelenek, partimizin ilk şehidi Ali Haydar Yıldız’ın Vartinik’te bıraktığı mirastır. Bu gelenek, Kazım Çelik ve Mehmet Demirdağ yoldaşların düşmanla girdikleri can bedeli çarpışmaların mirasıdır. Bu gelenek, Süleyman Cihan yoldaşın işkencede gösterdiği direnişin mirasıdır. Bu gelenek, Nergiz Gülmez, Polat İyit, Muharrem Horoz yoldaşların hapishanelerde canlarını ölüme yatırma mirasıdır. Ve bu gelenek Kaypakkaya yoldaşın geride bıraktığı MLM düşünceleriyle yürüme mirasıdır. Bu, bir bayrak yarışıdır. Şimdi, 12’lerin bizlere devrettiği bu bayrağı teslim almış bulunuyoruz. Bu bayrağı yere düşürmeyeceğimize, 12’lerin çizdiği yolda mücadeleye devam edeceğimize söz veriyoruz.’’

 Daha sonra hazırlanan sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. MKP Enformasyon Bürosu tarafından yapılan açıklama kitle ile paylaşıldı akabinde MKP Hamburg taraftarları adına bir mesaj okundu. Müzik dinletisi ile devam eden anmada TKP/ML TİKKO Rojava Komutanlığının 12’ler için yayımlanan açıklaması okundu. Yapılan müzik dinletisinin ardından kapanış konuşması ile 20 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya anma gecesinin çağrısı ile anma etkinliği bitirildi.

 

12’ler Hollanda da Devrimci Marşlarla Anıldı

Den Haag: 24-28 Kasım 2016 tarihleri arasında Dersim Aliboğazı vadisinde 12 TKP/ML TİKKO gerillası faşist T.C. ordusuyla girdiği çatışmada şehit düşmüştü.

12 halk savaşçısının ölümsüzleşmesinin ardından Türkiye ve Avrupa’nın birçok yerinde anmalar gerçekleştirildi. Bunlardan biri de 14 Mayıs pazar günü Hollanda’nın Den Haag şehrinde gerçekleştirildi.

holdan 12 ler anmaAnmaya saygı duruşuyla başlandı.12’ler için Partizan adına yapılan konuşmaya YDG’li genç yoldaşların yaptığı konuşmayla devam edildi. Konuşmalardan sonra 12’lerle ilgili hazırlanan sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Şehit düşen yoldaşlarla ilgili bir anamız ağıt okudu, katılımcılara duygusal anlar yaşattı.

TKP/ML Enternasyonal Büro’nun bildirisinin okunmasından sonra ATİK adına bir arkadaş 12’lerle ilgili bir konuşma yaptı. ATİK’te uzun yıllar mücadele yürüten Yetiş yoldaşın mücadelesine değindi.

Konuşmalardan sonra kültürel bölümde Sadettin arkadaş devrimci marşlardan bir dinleti sundu.

Anma programı birlikte söylenen marşlarla sonlandırıldı.

 

 

Halk savaşçıları Darmstadt’ta Anıldı

Darmstadt: 12’ler için Darmstadt Halkevi’nde bir anma gerçekleştirildi. On ikiler üzerinde yapılan bir sunumla başlanan anmada, saygı duruşu ardından, darmstadtPartizan ve TİKKO Rojava Komutanlığı’nın açıklamalarına yer verildi.  Anmaya katılanlardan birisi Yetiş Yalnız üzerine bir konuşma yaptı ve Yetiş Yalnız’a ilişkin bir anısın paylaştı. Anmada Müzik Topluluğu’nun İbrahim Kaypakkaya üzerine olan marşı dinlendi. Devamında  Sinevizyon gösterimi yapıldı. 20 Mayıs tarihinde yapılacak Kaypakkaya anma etkinliğinin duyurusu ile anma etkinliği sona erdirildi.

 

{gallery}anmalar avrupa 12ler{/gallery}

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu