Kadın

(foto)14 Şubat’ta Kadınlar Ayakta!

 

İstanbul: V-Day  hareketi tarafından tüm dünya genelinde örgütlenen ve kadına yönelik şiddete, tacize, tecavüze, çocuk gelenlere karşı kadınları sokağa çağıran 14 Şubat eylemi, İstanbul’da Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl “şiddete karşı” şiarıyla alanda olan kadınlar bu yıl da “adalet, eşitlik ve barış için” şiarıyla alandaydı.

Kadıköy İskelesinde müzikler eşliğinde dans eden kadınların eyleminde ilk olarak Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi başkanı Serap Ören konuştu.

Ören konuşmasında; organizasyonda görev alan Kırmızı Biber Derneği ve Kadın Partisi Girişimine teşekkür ederek “14 Şubat, dünyada kadınlara ve kız çocuklarına taciz, tecavüz ve şiddet son bulmadıkça bu bir anma günüdür” dedi.

“Çocuk köleler çocuk doğuruyor”

Dünya genelinde 1 milyar kadının şiddete maruz kaldığını ve geçen yıl şiddete karşı dans ettikleri gibi bu yıl da adalet, eşitlik ve barış için dans ettiklerini belirten Ören yılda 100 bin çocuk gelin olayı olduğunu vurgulayarak konuşmasında “Çocuk köleler çocuk doğuruyor” ifadelerini kullandı.

Kadın cinayetlerine ve kadınların ülke yönetimindeki yerlerine dair rakamları açıklayan Ören “sesimizi duyun diyoruz. Adalet, eşitlik ve Barış istiyoruz” sözleri ile cümlelerini sonlandırdı.

Daha sonra ise sahneye eşitlik temalı bir performans sergilemek için bale sanatçısı Devrim İleri Tozkoparan çıkarak bir gösterimde bulundu.

Dans gösterisinin ardından ise kadınlar topluca sessiz çemberler oluşturma eylemine geçtiler. Eylemden önce birçok kadın sahneye çıkarak çember eyleminin kendileri için anlamını anlattılar.

Devamında ise çemberler kuran kadınlar bir süre bekleyip “eşitlik, adalet, yeşil bir dünya, vicdan, hayvanlara yönelik işkenceye son” gibi taleplerini bağırdılar.

Perküsyon grubu Karnaval Turka önce alanda daha sonra ise sahnede performans sergiledi. Son olarak da davul zurna eşliğinde çekilen halaylarla birlikte eylem sonlandırıldı.

[widgetkit id=472]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu