Kadın

15 kadın gerilla yaşamını yitirdi

Erzingan: Devlet, baharın gelmesine yakın askeri operasyonlarını yoğunlaştırmaya başlamış ve “KCK operasyonları”ndaki “hızını” gerillaya dönük katliamlarında da göstermiştir.

Devletin baharın başlangıcıyla gerillaya dönük giriştiği bir operasyon da Sêrt-Hawêl (Baykan) ile Bedlîs-Xizan (Hizan) ilçeleri sınırında bulunan Çeltikli Köyü kırsalında yaşanmıştır. 24 Mart’ta yaşanan çatışmada 15 kadın HPG’li gerilla yaşamını yitirmiştir.

Kadın gerillalar, Kürt ve kadın olmanın savaşçı olmak anlamına geldiğini bilenlerdi. Kürdistan’a reva görülen zulme karşı, savaşın en kızgın alanlarına özlemlerini taşıyanlardı. Onlar bu halkın en onurlu parçasıydı. Toplumun çizdiği “kadın” duvarlarını yıkanlardı.

Halk, mücadelede öne atılan kadın gerillaları bağrına bastı ve cenazeleri sahiplendi. Her bir gerillanın cenazesi, binlerce insan tarafından karşılanmış ve cenazeleri eylem alanına dönüştürülmüştür. Savaşın en ileri ve en sıcak bölgesini seçen bu Kürt kadınları, Kürt halkının mücadelesinde yerini alacaktır.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu