Güncel

15 yaşında bir genç gibi gelişmektedir zafer..

 

269 günlük yaşam direnişini dün sabah kaybeden Berkin Elvan için Ankara’da gün öğlen saatlerinden itibaren insanlar sokağa çıkmaya başlayarak Berkin’i uğurladı. Tuzluçayır, ODTÜ ve Cebeci’deki polis saldırısına direnişle karşılık verilirken 18.30 Kızılay’da toplanma çağrısı kitleler tarafından erkene alındı.

Güvenpark’ta toplanma erken başladı

Berkin’in ölüm haberinin ardından Ankara’da çok sayıda devrimci, ilerici kurum saat 18.30’da Güvenpark’ta toplanma çağrısı yaptı. Başta üniversiteler olmak üzere birçok yerden Güvenpark’a gelindi.

Öğlen saatlerinde bir Halkevci gencin Güvenpark’ta önündeki ekmek ve “Ben Berkinim” yazılı dövizle oturma eylemine başlamasıyla eyleme katılanların sayısı her geçen saat daha da arttı. 18.30’a yapılan toplanma fiili olarak daha erkenden başlamış oldu. İnsanlar sık sık “Recep Katil Erdoğan”, “Berkin Elvan Onurumuzdur” gibi sloganlar attı.

 

Tuzluçayır’da liseliler sokakta

Tuzluçayır’da çok sayıda liseden öğrencileri kendileri gibi lise öğrencisi olan Berkin için okulları boykot ederek cami-cemevi inşaatına yürüdü. Polis saldırısına karşı uzun saatler direnen liseliler, sokakları terk etmeyerek Berkin’in yalnız olmadığını haykırdı.

 

Üniversiteler Berkin için hesap sordu! “Berkin Elvan Barikatı”

Berkin Elvan için Ankara’da gerçekleşen eylemlerin en hareketli olduğu yerler ise üniversitelerdi. Devrimci, ilerici gençlik örgütleri ile Eğitim-Sen’in çağrısıyla boykot yapan ve toplanan öğrenciler, eğitimciler kitlesel eylemler yaptı. Kızılay’a yürümek isteyenlere ise polis azgınca saldırdı.

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde saat 14.00’ten itibaren toplanılmaya ve kampüs içerisinde gezilmeye başlandı. Saat 15.00 sularında kampüs önünde toplanan ve Kızılay’a yürümek isteyenlere polis saldırdı. Kitlesel olduğu bildirilen eylemde bir kişinin yaralanması sonucu okula ambulans girdi. Cebeci kitlesi Cemal Gürsel Caddesi üzerinde barikatlar kurup direnişi sürdürerek, Kızılay’da toplananlarla birleşti. “Berkin Elvan Barikatı” yazılı tahta Cebeci’de başlayan çatışmalar boyunca barikatlarda kullanıldı ve Kızılay’da çatışmaların sürdüğü vakte kadar sokaklarda kullanıldı.

Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde de (DTCF) boykot gerçekleştirdi. Okulun içerisinde katları gezen kitle, okul bahçesini karanfillerle donatarak ve türküler eşliğinde Berkin’i andı. Anmanın ardından kitle Kızılay’daki çağrı için Güvenpark’a geçti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencileri ve eğitimcileri de kitlesel bir katılımla Kızılay’a yürümek istedi. Polisin yürüyüşe saldırmasının ardından kitle direnişe başladı. Yaralıların olduğu saldırıya karşı kitle Kızılay’a yürümek için uzun saatler polisle çatıştı.

Hacettepe’de ise toplanan 1000’i aşkın öğrenci fakültelerde sınıf sınıf gezerek boykota katılım çağrısı yaptı, yürüyüş boyunca “Beytepe uyuma, Berkin için boykota” sloganını attı. Yürüyüşten sonra yemekhane önüne gelen kitle burada bir anma gerçekleştirerek otobüslerle Güvenpark’a geçti.

 

Binler Berkin için, Güvenpark’a akın etti

Ankara Dayanışması’nın 18.30’a çağrı yapmasına rağmen insanlar öğleden itibaren Güvenpark’a gelmeye başladı. Aralarında Partizan ve YDG’nin bulunduğu çeşitli demokratik kitle örgütleri de döviz ve pankartlarıyla alanda yerlerini aldı.

Saat 18.00 olduğunda polisin dağılın anonsları duyuldu, Güvenpark’ta toplanan kitle anonsun ardından Kızılay meydanına girdi. Polis Kızılay’daki halkın üzerine gaz bombaları yağdırarak dağıtmaya çalıştı, kitlenin bir kısmı Kolej’e çekilerek burada barikat kurdu.  Kitle polisin saldırısına yer yer havai fişeklerle karşılık verdi.

Ziya Gökalp Caddesi üzerinde OHAL görüntülerini hatırlatan polis yığınağı yapıldı. Polis, her gördüğü eylemciye saldırarak gözaltı yapmak için cadde üzerinde bulunan tüm ara sokaklara girdi. Kızılay’da her yerden “katil var” sloganları yükseldi. Sakarya caddesinde bulunan bar ve kafelere giren polis, Nefes Bar çalışanlarından 3 kişiye saldırarak kötü bir şekilde yaraladı. Yaklaşık 50 gözaltının olduğu ve çok sayıda yaralanın bulunduğu eylem gece saatlerine kadar sürdü.

.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu