Güncel

(Foto)16 Martlar devlet eliyle sürüyor

 

İstanbul: 17 Mart İstanbul Üniversitesi öğrencileri 16 Mart katliamlarını anmak için Edebiyat Fakültesi önünden Beyazıt Meydana yürüyüş yaptı. Beyazıt katliamının gerçekleştiği yer olan Eczacılık Fakültesi önünde 16 Martta faşistlerin attığı bomba ile hayatını kaybeden öğrenciler anıldı.

Kürtçe- Türkçe okunan açıklamada, İstanbul üniversitesi önünde gerçekleşen bombalı saldırıda hayatını kaybeden 7 öğrenci ve yaralanan 41 öğrenci ve Halepçe’de kimyasal ve biyolojik silahlarla katledilen 5000 Kürt anılarak, katliamların AKP ile sürdüğü vurgulandı.

İstanbul üniversitesi öğrencileri adına yapılan açıklamada“AKP iktidarı polislerimiz destan yazdılar kahramanlar diye nidalar savururken, bizler onların destanlarını 15 yaşında 16 kilo Berkin ile yaşadık, bizler o destanları kör sokaklarda dövülüp öldürülerek, yedi arkadaşımızı toprağa verirken yaşadık” ifadeleri yer aldı.

Açıklama” Eşitlik, özgürlük ve halkların kardeşliği için mücadelemizi sürdürüyoruz. 16 Mart Beyazıt ve Halepçe Katliamlarını unutmayacağız, unutturmayacağız” sözleri ile sonlandı.

Basın açıklamasının ardından öğrenciler tarafından Beyazıt marşı okundu. Eczacılık Fakültesinin önüne gidilerek, Berkin Elvan’ın ekmek almaya giderken başından vurulması ve 169 gün direndikten sonra hayatını kaybetmesi anlatıldı ve kapının önüne ekmek bırakıldı.

Yürüyüş ve açıklama boyunca “16 Martı unutma unutturma”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Kurtuluş yok tek başına hep beraber ya hiç birimiz”, “Beyazıt faşizme mezar olacak”, “AKP’den hesabı gençlik soracak”, “Katil devlet hesap verecek”, “Şehit namırın”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Beyazıt’ta düşene dövüşene bin selam sloganları atıldı.

[widgetkit id=563]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu