Güncel

18 MAYIS | Kaypakkaya için Rojava’da anma

Rojava'da Proletarya Partisi Halk Ordusu Rojava Komutanlığı tarafından “Onların yarattığı direniş ve feda geleneğini takip ederek özgür yarınları yaratmalıyız!” şiarıyla bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ölümsüzlüğünün 48. yılında Rojava’da anıldı.

TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı tarafından düzenlenen anmaya Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Taburu ve Haseke Ermeni Sosyal Meclisi de katıldı. Arapça ve Kürtçe yapılan anma, İbrahim Kaypakkaya şahsında tüm devrim ve komünizm şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşunun ardından İbrahim Kaypakkaya hakkında sinevizyon gösterimi yapıldı.

Devamında TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı adına yapılan konuşmada Kaypakkaya’yı ortaya çıkaran koşullar ve onun öncü rolüne değinildi. Amed Zindanlarında feda eylemi gerçekleştiren Dörtlerin ve PKK önder kadrolarından Haki Karer’in de anıldığı konuşmada “Amed zindanlarında bir direniş geleneği başlatan Kaypakkaya’nın ardından Dörtler’in ve Mazlum Doğan’ın kendilerini aleve vererek işkenceye karşı direnişleri ile zindan karanlığını parçalamıştır. Onların yarattığı bu direniş ve feda geleneğini takip ederek özgür yarınları yaratmalıyız” denildi.

TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığı adına yapılan konuşmanın ardından etkinlik “Şehîd Namirin” sloganlarıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu