GüncelManşet

19-22 Aralık Katliamı Unutulmadı!

İstanbul: F tipi hücrelerin inşası ile birlikte devrimci tutsakların tecrit hücrelerine sevkini gerçekleştirmek için yapılan ve 25 devrimci tutsağın katledildiği 19-22 Aralık Katliamı ve Direnişi İstanbul’da bir yürüyüşle protesto edildi.

“Hayata Dönüş” adı altında yapılan katliamın 13. yılında, Tecrite Karşı Mücadele Platformu (TKMP) tarafından gerçekleştirilen protesto yürüyüşü; 6’sı kadın 12 devrimci tutsağın katledildiği Bayrampaşa Hapishanesi önünde gerçekleştirildi.

Sağmalcılar Metro önünde pankart ve flamalarla yürümeye başlayan kitle, yol boyu attığı sloganlar eşliğinde eski Bayrampaşa Hapishanesi önüne geldi. Burada katliamda şehit düşen devrimciler için gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından ise basın metni okundu.

Bedel Ödedik Bedel ödeteceğiz”, “Yaşasın 19 Aralık Direnişimiz”, “Zindanlar Yıkılsın Tutsaklara Özgürlük” vb. sloganların atıldığı eylemde TKMP adına basın metnini Münevver İltemur okudu. Basın metninde; devletin devrimci tutsakları teslim almak için giriştiği katliam anlatılarak faillerin hala cezalandırılmadığı belirtildi.

Devletin katilleri bilinçli bir biçimde koruduğunun anlatıldığı açıklamada “Katliamdan sonra 154 tutsak hakkında ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açıldı. F Tipi Hapishanelerin mimarlarından ve katliam zamanında Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü olan Ali Suat Ertosun ise 2004 yılında AKP hükümeti tarafında “Devlet üstün Hizmet Madalyası”yla ödüllendirildi” denildi.

Yıldönümü olması vesilesiyle 1978 Maraş katliamına da değinilen basın metni “Korku duvarlarını yıkan bu halk devrimcilerin önderliğinde katliamcılardan da hesap soracak ve şehitlerine sahip çıkacak. 19 Aralık şehitlerimizi saygıyla anıyor ve onlara verdiğimiz devrim sözüne bağlı kalacağımızı bir kez daha haykırıyoruz! Diri diri yakılan 6 Kadın tutsağı asla unutmayacağız! Unutturmayacağız! Katillerimizi asla affetmeyeceğiz! ” ifadeleri ile son buldu.

Basın açıklamasının okunmasının ardından ise 19 Aralık katliamında Bayrampaşa’da tutuklu bulunarak katliama tanıklık edenler söz alarak yaşananları anlattı.

Şehitlerinin fotoğrafları üzerine kırmızı karanfiller bırakılması ile devam eden anma programı Grup Yorum, Grup Munzur ve Adalılar  elemanlarının verdiği müzik dinletisi ile son buldu.

 

[widgetkit id=430]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu