Güncel

“19 Aralık’ı unutma, unutturma”

İzmir: 19 Aralık katliamın üzerinden 13 yıl geçti.

Katliam da yaşamını yitirenler birçok yerde olduğu gibi İzmir’de de anıldı. İçlerinde Partizan’ın da olduğu birçok devrimci kurum Karşıyaka’da bir araya geldi.

“19 Aralık 2000 unutmadık unutturmayacağız!” yazılı pankart açana devrimci demokrat kurumlar Karşıyaka İzban (tranvay) durağından sahile doğru yürüyüşe geçti.

Kitle sık sık yürüyüş sırasında “Devrimci irade teslim alınamaz”, “ İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “19 Aralık’ı unutma unutturma” vb sloganlarını haykırırken ellerinde katledilenlerin resimleri taşıdı.

Sahilde kitle adına basın açıklaması okudu. Açıklamada 19 Aralık katliamının bu ülkenin en kanlı katliamlarından biri olduğu vurgulanarak, 19 Aralık’ta yaşananlar hatırlatıldı. Katliamın üzerinden 13 yıl geçmesine rağmen katliam emrini verenlerin korunup kollanması egemenlerin tam bir anlaşma içinde olduklarını gösterdiğini ifade eden sözler dile getirildi.

Hapishanelerde onlarca hasta tutsak olduğunu belirten açıklamada 163 tutsağın ağır olduğu ve tecrit koşullarında keyfi uygulamalara tabi tutulduğu dile getirildi. Açıklama, Türkiye devrimci hareketinin en yiğit evlatlarını direniş sürecinde yitirildiği vurgulanan sözlerle sona erdi.

Eylem atılan sloganlar eşliğinde sona erdi.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu