Güncel

19. Kayıplar Haftası’nda 477. Oturuma Eylemi ile başladı

477. buluşmasında Cumartesi Anneleri 20 yıl önce gözaltına alınarak kaybedilen Halil ve Kasım Aksoy’un akıbetini sordu. Cumartesi Anneleri Soma’da yaşanan katliamın hesabının verilmesi ve suçluların yargılanmasını istedi.
Kasım Aksoy’un Kızı Gülbahar Aksoy, “Babamın kaybedildiği yaştayım ve onu aramaktan vazgeçmeyeceğim. Soma’da yaşananlar da devletin bir başka kaybetme yöntemidir. Suçluları açıklanmadığı, failleri yargılanmadığı için kaybedilmişlerdir. Devletin artık hakikatle yüzleşmesi gerekiyor. Bizler yakınlarımızın kaybedilirken gören tanıklarıyız. Kayıp yakını olarak ben bu topraklara basarken zorlanıyorum, altında kim bilir kimlerin yakınları yatıyor diye düşünüyorum” dedi. Halil Aksoy’un torunları ona yazdıkları mektubu ve şiiri okudular.
95 yılından bu yana İHD 17- 31 Mayıs arasını “Kayıplar Haftası” olarak ilan etti ve kayıplar hafta boyunca yaptıkları eylem ve etkinliklerle gözaltında kaybedilenlerin hesabını sormaya devam diyor. Bu hafta yapılan açıklamada taleplerini yineleyen Cumartesi Anneleri, “Hakikate, adalete ve barışa ulaşma hakkının önündeki engeller kaldırılsın, cezasızlık ve adaletsizlik üreten bu sistemin bütünüyle köklü yasal, idari ve adli değişiklikler yapılsın, cezasızlık politikasına son verilerek, insanlık suçların failleri görünür kılınsın, devletin kaybettiği insanların akıbetleri açıklansın ve failleri yargılansın” dedi.
Açıklamada , “Halil Aksoy ve Kasım Aksoy bir hafta ile gözaltına alındı. Halil Aksoy’un bedeni bir hafta sonra ormanlık bir arazide işkence görmüş ve kafasından tek kurşunla vurulmuş olarak bulundu. Kazım Aksoy ise kimliğini almaya gittiği karakoldan bir daha çıkamadı” denildi
İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon Kayıplar Haftası’nda yapacakları etkinlikleri açıkladı.
19 Mayıs Pazartesi günü
Hasan Ocak ve Rıdvan Karakoç mezar başı anması
Gazi Cemevi Önü – Saat 11.00
28 Mayıs Çarşamba
12 Eylül Kayıpları Nerede? 12 Eylül Yargılanmasına Katılım ve Basın Açıklaması
Ankara Adliyesi- Saat 09.00
30 Mayıs Cuma
Cumhuriyet’in İlk Gözaltında Kayıbı Salih Bozışık’ı Dönemin İşkence Merkezi Sarsanyan Han Önünde Anma
31 Mayıs Cumartesi
Galatasaray Lisesi önünde mum yakma
Açıklamadan sonra Cumartesi Anneleri kayıplarının resimleri ile İHD’ye kadar yürüyerek Kayıplar için Yürüyen Sergi gerçekleştirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu