Emek

#1Mayıs2019 | Şırnak/Cizre, yasaklara inat 1 Mayıs coşkusu

Şırnak'ta 4 yıl önce kent merkezi ve ilçelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından bugüne yapılamayan 1 Mayıs kutlamalarına bu yıl da izin verilmedi.

Cizre’de yapılmak istenen mitinge Kaymakamlıkça izin verilmemesi üzerine KESK Şubeler Platformu, 1 Mayıs’ı Cizre’deki sendika binası önünde yaptıkları açıklama ile kutladı. Açıklamaya HDP’li belediye eşbaşkanları ve parti yöneticileri, Şırnak Tabip Odası ve TİHV üyeleri de katıldı. Yapılacak açıklama öncesinde bir süre halay çeken emekçiler, sonrasında kentte uygulanan yasaklar sırasında hayatlarını kaybeden Aziz Yural, Eyüp Ergen ve Şehmus Dursun’un fotoğraflarının yer aldığı bir pankart açıp, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı attı. KESK Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Şırnak Şube Başkanı Muzaffer Yıldırım yaptığı açıklamada İlçe Kaymakamlığı’nın yapmak istedikleri mitinge izin vermemesine tepki gösterdi.

 

Yıldırım, “Hapishanelerde tecrite karşı açlık grevleriyle seslerini duyurmaya çalışan binlerce tutsağı görünmez ve duyulmaz kılanlara karşı buradan tekrar sesleniyoruz; “Tecritte ısrar eden AKP iktidarı açlık grevleri sonuçlarının ve ölümlerin sorumlusu olarak tarihe geçecektir.  Ölümden değil, yaşamdan yanayız. Tecrit bir insanlık suçudur” dedi. (Haber Merkezi) 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu