Güncel

2. Ovacıklılar pikniği gerçekleştiridi

 

İstanbul: Ovacık’a bağlı köy dernekleri ve Munzur Çevre Derneği‘nin birlikte düzenlemiş olduğu siyanürlü altın aramalara karşı Munzur Baba Pikniği’nin 2.’si 25 Mayıs günü Kemerburgaz’da gerçekleştirildi. Yüzlerce kişinin katıldığı piknikte birçok sanatçı yer aldı ve coşkulu türküler söyledi. Partizan’ın da stant açtığı piknikte kitlenin kitle yayın organlarına kitap ve broşürlere ilgisi yoğundu.

Sahne konuşmalarının hemen hepsinde Okmeydanı’nda gerçekleştirilen saldırılar kınanarak Uğur Kurt’un katledilmesi lanetlendi. Yapılan her konuşmada Gezi şehitlerine vurgu yapılarak 2013-2014 yılının katliamlar yılı olduğu ve bu nedenle coşkunun öfkeye dönüşmesi gerektiği ifade edildi. Bu yüzden de piknikte halaylar çekilmedi.

 

“Munzur ya kızıl akacak…”

Ayrıca piknikte konuşmalar gerçekleştirilerek, Munzur’da gerçekleştirilen katliama dikkat çekildi. Özel bir konuşma yapan Metalürji Uzmanı Cemalettin Küçük Dersim’de gerçekleştirilen katliamları ayrıntıları ile anlatarak “Sizlere yalan söylüyorlar. Katliam gerçekleştiriyorlar, bölgeye istihdam getiriyoruz diyorlar. Ancak bunların yalanları ilk değil. Daha önce Sivas’ta katlettiler, biz değiliz demediler mi?  Gezi’de katlettiler biz değiliz demediler mi? Ya da İbrahim Kaypakkaya’yı işkencede katlettiler intihar etti demediler mi? Biz bunların yalanlarını boşa çıkarmasını biliriz. Bu saatten sonra bunlara karşı acımasız olacağız. Bu saatten sonra Munzur ya kızıl akacak ya da Dersim kızıl kalacak” dedi.

Yapılan konuşmaya olan ilgi oldukça iyiydi. Konuşmanın ardından kitle “Dersim kızıldır kızıl kalacak” sloganlarını attı. Piknikten ayrıca Şişli’de gerçekleştirilecek Alevi mitingi için de otobüs kaldırıldı.

Dostluk ve paylaşım içinde geçen piknik akşam saat 19.00’da sonlandırıldı. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu