Dünya

200 İşçi Güney Afrika’da göçük altında!

H.Merkezi: Güney Afrika’da kaçak altın madeninde çalışan 200 işçi oluşan göçük altında kaldığı öğrenildi.

Başkent, Johannesburg’un yakınındaki Benoni semtinde yer alan kaçak altın madeninde yağmur sonucu göçük meydana geldiği 200 madencinin göçük altında kaldı. Acil yardım kurulşu ER24’ten gelen bilgilere göre 30 işçi ile irtibat kurulduğu bunlardan 4’ünün kurtarıldığı öğrenildi. 

Madencilerin göçüğün derinliklerinde olması nedeniyle sağlık durumlarından endişe ediliyor. Ayrıca bazı kaynaklar göçük sırasında madende pek çocuk işçinin de bulunduğunu dile getirdi.

Güney Afrika dünyanın en büyük altın çıkarılan maden ocaklarına sahipken, bu ayda 3 ayrı altın madeni kazası yaşanmış ve 9 işçi yaşamını yitirmişti. 2009’da ise Harmony Altın Madeni’nde bir facia yaşanmış ve 82 işçi yaşamını yitirmişti.

Güney Afrika yaşan kazalarla da görüldüğü gibi işçilerin, kölelik koşullarında düşük ücretle çalıştırıldığı, ucuz iş gücü, kaçak madencilik olağan ve normal karşılanır duruma gelmiştir.

Hatırlanacağı üzere Güney Afrika’da işçiler 23 Ocak’ta ücretlerinin arttırılması talebiyle grevler gerçekleştirmişti. Bu grevlere binlerce çocuk işçi de katılmıştı. İşçiler grev döneminde hükümeti uyararak, “Güney Afrika ekonomisinin verilerine göre eğer biz çalışmazsak, bir süre sonra ekonomik kriz yaşanacak. Fakat bunun işçiler için bir talep olduğunu unutmayalım. Yer altında ciddi zorluklarla mücadele ederek çalışıyorlar ama yeterli parayı kazanamıyorlar” şeklinde sözleriyle madenlerdeki kötü koşullara işaret etmişti.

2012 yılında dünya platin üretiminin yüzde 70’ini gerçekleştiren Güney Afrika’da düzenlenen grevde polis bir vahşete imza atmış ve 34 işçi katledilmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu