GüncelManşet

27. ATIK Gençlik ve Tatil Kampı başarıyla sonlandı.

ATiK’in gelenekselleşen Gençlik ve Yaz Tatil Kampı 27. kez, 23 Temmuz – 13 Ağustos 2016 tarihleri arasında, İtalya’nın Akdeniz kıyısındaki Scalea kentinde gerçekleştirildi.

Kapitalizmin insana ve yaşama dair her şeyi bireyselleştirdiği, paylaşım ve yardımlaşma kültürünü yok eden, tüketimi körükleyen, “yıldızlarla” süslü para tuzağı tatil anlayışlarına alternatif olarak, kolektif yaşamı paylaşmak için, işçi, emekçi, kadın ve gençlerin katılımıyla düzenlenen ATiK Kamp faaliyetleri demokratik mücadeleleri geliştirmeye hizmet eden bir anlayışla ele alınmaktadır.

Bir yıllık üretim faaliyetinde yorulan emekçilerin yorgunluğunu atması ve enerji depolanması yanında, Avrupa’nın çeşitli kentlerinden kampa katılan dost ve yoldaşlarıyla zaman geçirmenin tadıyla, kamp süresince yarışmalar, kültürel etkinlikler, siyasal paneller, geziler, sohbetler de ayrıca 3 hafta boyunca kampa katılanlarda unutulmayacak güzel anılar oluşturmaktadır.

Bu yılki 27. ATiK Kampını gerçekleştiren ATiK Konseyi önderliğindeki Kamp komitesinin emektar çabaları ve kampa katılanlarla birlikte yaşamı kolektif organize faaliyetleri esasen başarılı ve verimliydi.

ATiK Kampında bu yıl yapılan çalışma ve etkinliklere dair Kamp Komitesi şunları paylaştı:

“Avrupa’nın çeşitli kentlerinden kampa katılan ATİK faaliyetçileri yanında, bu yıl kampa davetli olarak katılan yazar pedagog Metin Ayçiçek, Sanatçı Pınar Aydınlar ve Ressam Şükrü Kılınç kendi alanlarında yaptıkları katkılarla kamp çalışmalarımıza katılarak destek oldular.”

Kampımız, yaşamı kolektif şekilde örgütleyen, birlikte paylaşan bir yaklaşım ile örgütlenmiştir.

Kampımızın duvar gazetesi “Isırgan” yine bu yıl da, kamptan mizahi haberler vererek katılımcıları güldüren ve düşündüren bir işlev görmüştür.

Devrimci tutsaklarla dayanışma için yapılan etkinlikler ve Münih’te yürüyen dava ile ilgili bilgilendirme ve değerlendirmeler yapıldı.

Pedegog Metin Ayçiçek ile aile ve çocuk ilişkileri konusunda, çocukların ve gençlerin eğitiminde dikkat edilmesi gerekli davranışlara dair söyleşiler ve fikir üretme çalışmaları gerçekleştirildi.

Ölümsüzleşen İbrahim Karatepe ve kızı Ceren’in anması gerçekleşti

05 Ağustos 2015 tarihinde sonsuzluğa uğurladığımız YDG’li Ceren’imiz ve babası, sevgili yoldaşımız (Mazlum) İbrahim Karatepe’yi kaybedişimizin 1. yılında 27. ATiK Gençlik ve Tatil Kampımızda olan katılımcı yoldaşları ve dostları tarafından anıldığı ve anıların paylaşıldığı bir etkinlik düzenlendi.

Ezidi katliamı unutulmadı

Pınar Aydınlar ile Türkiye’de OHAL sonrası gelişmeler, demokratik alan çalışmalarına yönelik baskı ve tutuklamalar konulu söyleşi gerçekleştirildi. Ayrıca Pınar Aydınlar’ın katıldığı sanatsal bir etkinlik yapıldı.

Ezidi Kadınlara yönelik ISİD barbarları tarafından gerçekleştirilen tecavüz, taciz ve katliamlar 3 yılında kınandı. Yeni Kadın tarafından kampta bir etkinlik düzenlendi. Saygı duruşu ardından Yeni Kadın’ın açıklaması okundu.

Yarışmalar, söyleşiler, eğitim çalışmaları

Kampa katılan kitle ile birlikte kamp eğlencesi gerçekleştirildi. Kampta bulunan gençlerin sunduğu folklor ile tiyatral gösteri izlendi.  Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu “Uyumsuzlar” korosu uyumlu bir sunumla halk türkülerini ve devrimci marşları koro halinde seslendirdiler. Kamp sakinlerinden seslerine güvenenlerin söylediği türkülerle coşkulu ve neşeli bir akşam geçirildi.

Partizan temsilcisinin sunduğu  “Dünyada emperyalist politikalar, Orta doğuda son durum, Türkiye de darbe girişimleri sonrası OHAL süreci ve devrimci görevler” konulu bir seminer gerçekleştirildi. Katılımcı kitlenin soru ve görüşleriyle zenginleştirilerek gerçekleşen seminer ilgiyle dinlenildi ve beğeni topladı.

Kamp kitlesi içinden 6 grup şeklinde oluşturularak yapılan bilgi yarışması çekişmeli geçti. İlk ikiye kalan grup yeniden yarıştı ve birinciliği kazanan gruba ATiK konseyi tarafından kitap hediye edilmesi kararlaştırıldı.

ATiK kampında Ressam Şükrü Kılınç tarafından çocuklara yönelik olarak gerçekleştirilen resim çalışmaları yapıldı, çocukların çizdiği ve boyadığı resimlerden sergi oluşturuldu.

Kampta, Yeni Kadın tarafından organize edilen Kadınlara yönelik eğitim çalışmaları yapıldı. Gençlere yönelik eğitimi içeren toplantılar organize edildi. Kamp süresince voleybol turnuvaları ve eğlenceli oyunlar ve Kamp dışında gezi turları gerçekleştirilerek keyifli zamanlar geçirildi.

Kamp dolu dolu geçirildi

Kampa katılan kitlenin değerlendirmelerinde bazı eksikliklerine karşın, olumlu ve başarılı bir şekilde, dostlukların gelişmesine, yoldaşlıkların pekişmesine vesile olan ATiK Gençlik ve Yaz tatil kampı unutulmayacak anılarla dolu dolu geçti.

Kampa katılanlar kampın bitiş sürecinde ayrılıkların verdiği hüzünle birbirlerine yoldaşça sarılarak, bir dahaki etkinliklerde ve kamplarda buluşmak arzusuyla kamptan ayrıldılar.

{gallery}atik{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu