Güncel

3 günde 18 sağlık emekçisi yaşamını yitirdi

130’a yakın ülkede meslek hastalığı olarak kabul edilen Coronavirus (Covid-19) nedeniyle Türkiye'de sadece 3 günde 18 sağlık emekçisi yaşamını yitirdi.

sağlık emekçileri arasında can kayıpları artıyor. 10 kat daha fazla Covid-19’a yakalanan sağlık emekçilerinin salgın boyunca kayıpları toplamda 263’e ulaştı.

Sadece 3 günde 18 sağlık emekçisi yaşamını yitirdi.

Coronavirus pandemisinde hemen her gün bir ya da birden fazla sağlıkçı hayat kurtarmaya çalışırken can veriyor. Salgının başından bu yana Corona nedeniyle yaşamını yitiren hekim sayısı 100’ü aştı, sağlık çalışanı sayısı ise toplamda 263’e ulaştı.

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre Covid-19’dan enfekte olan sağlık çalışanı sayısı 120 bini aşmış durumda. Cumhuriyet’in haberine göre dün Denizli’de iş yeri hekimi Dr. Cesur Ayaslan ve diş hekimi Dt. Mustafa Kütahneci, Sakarya’da eczacı Kamer Oktayoğlu ve İstanbul’da diş hekimi Güray Bozkurt Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Son 3 günde yaşamını yitiren sağlıkçı sayısı 18’e yükseldi.

‘Sağlıkçılar 10 kat daha fazla salgına yakalandı’

Sağlıkçıların toplumun diğer kesimlerine göre 10 kat daha fazla virüse yakalandığına dikkat çeken Türk Toraks Derneği’nden yapılan açıklamada dünya genelinde 130’a yakın ülkede Covid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edildiğine dikkat çekildi.

Açıklamada “Sağlık çalışanları ve riskli meslek grupları için diğer birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de Covid-19 hastalığı meslek hastalığı olarak tanımlanmalı; SGK ve Sağlık Bakanlığı’nın uygulanması gereken prosedür netleştirilmeli ve hızlandırılmalıdır” denildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu