Emek

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu Kadıköy’de bir araya geldi

"3. Havalimanı İşçileri Mistik Tülü Kaldırdı" isimli kitabın tanıtımı için Yoğurtçu Parkı'nda bir araya gelen platform üyeleri mücadele, direniş ve dayanışma mesajları verdiler

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu çağrısıyla 3. Havalimanı Direnişi’nin 2. Yıl anmasına çağrı niteliğini de taşıyan, “3. Havalimanı İşçileri Mistik Tülü Kaldırdı” kitabının tanıtımı ve imza günü kapsamında Yoğurtçu Parkı’nda bir araya gelindi.

Polisin baskılarına ve engellemelerine, İBB’nin taahhüt ettiği ses sistemini ve imza standını vermemesine rağmen 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu bütün kararlılığıyla Yoğurtçu Parkı’nda etkinliği gerçekleştirdi.

Mücadele, direniş, dayanışma

Emek ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşundan sonra platformdan Eylem Can ve Rahim Noz’un açılış konuşmaları ile başlayan etkinlik sunumlarla devam etti.

İlk olarak söz alan Şair Altay Öktem direnişi selamlayarak yazarların, şairlerin ve akademisyenlerin emek mücadelesine daha fazla destek olmaları ve daha gür bir ses çıkartması gerektiğine vurgu yaptığı konuşmasının ardından bir şiiriyle etkinlik sürdü.

Eğitimci ve devrimci rap sanatçısı Çağrı Sinci ekoloji, doğa ve işçi katliamlarına değindiği ve 1977 yılı 1 Mayis’ına, Soma katliamına ve 3. Havalimanı işçi katliamına ithaf ettiği parçasını akapella bir şekilde seslendirdi.

Dev-Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut direniş alanında yaşananları dile getirdiği konuşmasıyla, inşaat işçilerinin teslim olmadığını ve dimdik ayakta durduklarını anımsatarak direnişe devam vurgusuyla konuşmasını bitirdi.

“1990’lardaki baskı bugün artarak devam ediyor”

Şair Hakkı Zariç, 1992 yılında yazdığı şiirin 2020 yılında emek ve demokrasi mücadelesinin üzerindeki baskı ve sömürünün kat kat artarak devam ettiğini belirterek bir şiiriyle etkinlikte yer aldı.

İnşaat-İş Yönetim Kurul Üyesi Tezcan Acu, 3. Havalimanı İşçileri Platformu’nun çıkarttığı kitabın 3. Havalimanı’nda yaşanan işçi ve doğa katliamlarını çıplak bir şekilde göz önüne seren bir belge niteliği taşıdığını ifade etti.

Hdp Milletvekili Musa Piroğlu, Türkiye’nin ezilen halklarının ve emekçilerinin işçi sınıfıyla birlikte Akp iktidarının sürdüğü sömürü düzenine ve oluşturduğu baskı atmosferine karşı ortak mücadele ekseninde buluşması gerektiğini vurguladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu