Güncel

3 Kürt kadını İzmir’de anıldı

 

İzmir: Fransa’nın Paris kentinde katledilen 3 devrimci kadın için her yerde olduğu gibi İzmir’de de kadınlar alanlardaydı.

İzmir DÖKH bileşeni kadınlar BDP İzmir İl Binası önünde bir araya geldi. “Şehiden şoreşe namırın em we jı birnakın” yazılı pankart açan kitle Fransız Konsolosluğu önüne doğru yürüyüşe geçti.

“Şehit Namirin”, “katil polis hesap verecek”, “Katil AKP işbirlikçi Fransa” , “Biji serok Apo” sloganları eşliğinde yürüyen yüzlerce kişi aynı zamanda üzerinde katledilen 3 kadının olduğu resimleri taşıdı. Kitlenin önüne konsolosluk önünde polis barikatı ile durduruldu. BDP ile polis arasında yapılan görüşmenin ardından 10 kadın temsili olarak konsolosluk kapısına siyah çeleng bırakılmasına karar verildi.

Basın açıklamasından önce Fransız Konsolosluğu önüne kadınlar tarafından siyah bir çelenk bırakıldı. Ardından burada DÖKH adına BDP İzmir Kadın Meclisi Sözcüsü Zuhal Çelebi okudu. Çelebi, Paris’te katledilen 3 kadın devrimcinin katledilmesinin nedeninin yürüttükleri mücadele olduğunu belirtti.

Çelebi,”Bizler 3 devrimci Kürt kadının yoldaşları olarak komployu lanetliyor ve sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz.” diyerek mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini dile getirerek sözlerini sonlandırdı.

Aralarında Partizan, SDP’nin de olduğu pek çok devrimci demokrat kurumda eyleme katılarak destek verdi. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu