Güncel

3 Kürt kadın mezarları başında anıldı

Silopi'deki öz yönetim direnişi sırasında katledilen üç Kürt kadın siyasetçi mezarları başında anıldı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 4 Ocak 2016 tarihindeki sokağa çıkma yasağında katledilen DBP PM üyesi Sêvê Demir, KHK ile kapatılan KJA aktivisti Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır’ın mezarları başında anıldı.

Şırnak merkeze bağlı Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan Şehrinuh Mezarlığı’nda bulunan mezarları başında yapılan anmaya, katledilen üç kadının aileleri, HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, HDP il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Anmada konuşan Sêvê Demir’in annesi Sakine Demir, “Sêvê; ben senin sözünü yerine getirdim. Gözün arkada kalmasın. Senin bıraktığın yolda mücadele ediyorum. Sizin mücadelenize borçluyuz. Sizler şerefli ve onurlu bir yolda mücadele ettiniz. Sizlerle gurur duyuyoruz. Bu dünyada olmazsa da diğer dünyada mutlaka muradınıza ereceksiniz. Allah nasip ederse hayaliniz olan Kürdistan özgürleşecektir” dedi.

Ardından konuşan HDP’li Nuran İmir de Demir, Uyar ve Nayır’ın özgürlük mücadelesinin sembolü olduğunu belirterek, “Üç kadın arkadaşımız da faşizme ve mevcut erkek egemen sisteme karşı başkaldırdılar. Bugün bize bu sistemi farz görenlere karşı mücadele ettiler. Verdikleri mücadeleyle özgürlük mücadelesinin umudu oldular. En zor koşullarda ve en zor şartlar da yılmadılar ve mücadele ettiler. Defalarca gözaltına alındılar, defalarca tutuklandılar ve işkenceye maruz kaldılar ama yılmadılar ve mücadele ettiler. Mücadeleleri yolumuzu aydınlatıyor. Kazanacak olan bizleriz. Verdiğimiz mücadeleye tahammül edemeyenler ve kadın iradesini tanımayanlar kaybedecektir. Başarı özgür kadın mücadelesinin olacaktır” diye belirtti.

Konuşmaların ardından anma, mezarlara karanfillerin bırakılmasıyla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu