Güncel

305.F eylemi “Ufuk Keskin serbest bırakılsın”

İstanbul: Galatasaray Lisesi’nde oturma eylemi yapan İHD Cezaevi Komisyonu, OHAL ve savaş süreci ile birlikte baskı ve sindirme politikalarının ağırlaştığı devrimci demokrat kamuoyunun içerde ve dışarda adeta yok edilmeye çalışıldığı karanlık bir döneme girildiği bu koşullarda hak ihlallerini duyurmak için azami bir gayret gösterdiklerini vurguladı.

Açıklamada, hapishanelerde yaşanan hak ihlalleri, baskı ve sindirme politikalarına dair ayrıntılı bilgiler verilirken, “Hapishanelerde hasta mahpus sayısı her geçen gün artarken, mevcut hastaların sayısı ise sadece ölümler nedeniyle azalıyor. Yaşamları pamuk ipliğine bağlı ağır hasta mahpuslara ilişkin olarak Adalet Bakanlığı’nın duyarsız yaklaşımı, Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin insana verdiği değerin göstergesidir. İnsanlık hakları açısından bu durum utanç vericidir” denildi.

“Ufuk Keskin’in ihtiyaçları karşılansın”

Bu hafta hasta tutsak Ufuk Keskin’in durumunun paylaşıldığı açıklamada, “1998 yılında tutuklanan Ufuk Keskin 12 yaşından beri tip 1 diyabet hastasıdır. Günde 4 kez kan ölçümü ve insülin alması gereken Ufuk Keskin şuan İzmir/Şakran 1 No’lu T Tipi Hapishanesi’nde tutulmaktadır” şeklinde Keskin’in durumuna dair bilgi verildi.

Ufuk Keskin ile aynı hücrede kalan Hüseyin Süngü basına gönderdiği mektubun paylaşıldığı açıklamada, “Üç kişilik hücreden bozma bir koğuşta yerde yatanlar dahil 9 kişi kalıyoruz. Ufuk arkadaşımız da tip 1 diyabet, çölyak, tüm vücutta oluşan kızarıklık ve kabarcık laktoz alerjisi, bel ve boyun fıtığı, raynaud fenomeni, gastrit, toz ve küf alerjisi  gibi hastalıklar vardır” şeklinde Ufuk’un durumuna dair bilgi verdi.

Komisyon mektubun ardından durumu ciddi olan Keskin’in ihtiyaçlarının karşılanması çağrısını yaptı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu