Güncel

“31’Mayıs’ta Taksim’e”

Kartal: Gezi İsyanı’nın yıldönümünde yapılacak kitlesel eylemlere bir gün kala, Kartal, Pendik ve Maltepe dayanışmaları Kartal Meydanı’nda düzenledikleri bir etkinlikle Taksim çağrısında bulundu.

Akşam saatlerinde gerçekleşecek etkinlik, ilk olarak hep bir elden alanın hazırlanması ile başladı. Forum ve dayanışmaların kendi pankartlarını astığı etkinlikte, dövizler yazıldı ve en arkaya “31 Mayıs’ta Taksim’e” yazılı pankart asıldı.

Etkinlik öncesinde gerçekleşen açılış konuşmasında, baskılar karşısında bedeller ödeyerek var edilen Gezi İsyanı’nın birinci yılına girildiği vurgulanarak “Ülkemizin bütün meydanlarını, sokaklarını halka karşı abluka altına almaya çalışanlara karşı kentlerimizi ve geleceğimizi savunmak için yarın yine meydanlarda olacağız” denilerek şehitlerin isimleri okundu ve onlar için alanda olunacağı belirtildi.

 

“Başbakan ölse bu kadar insan toplanır mı?”

Daha sonra forum kısmına geçilen etkinlikte genel olarak “Neden 31 Mayıs’ta Taksim’de olmalıyız” çerçevesinde tartışmalar yürütüldü. Söz alanlardan Eğitim-Sen üyesi Mehmet Aydoğdu, “AKP bir rejim inşa ediyor, bu rejim farklı düşünenleri mutlu etmiyor” derken, Alevi olduğunu belirten bir kadın ise, Alevilere yönelik 3. Köprü, başbakan tarafından Cemevlerine cümbüş evi denilmesi gibi olaylara karşı alanda olacağını belirtti.

Bilgi Üniversitesi’nde öğrenci olan bir genç söz alarak Gezi’de insanların korkusuzca direndiğini belirtti ve okullarında yapılacak yeni bina için, binanın isminin Berkin Elvan olması talebi ile yürüttükleri imza kampanyasını anlattı.

Bir çok katılımcı, Gezi İsyanı’nın kitlelerde küçük küçük biriken öfkenin patlama noktası olduğunu ve halkın Gezi’de korku duvarlarını parçaladığını ifade ederken, katılımcılardan biri “Hrant Dink öldüğünde yüz binler toplandı. Berkin’in cenazesinde ise milyonlar sokaklara döküldü. Bir bakan ölse, bir başbakan ölse, bir polis ölse bu kadar insan toplanır mı?” diye sordu.

Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Berkin Elvan onurumuzdur”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” vb sloganların atıldığı etkinlikte, hükümetin ayrımcı politikaları teşhir edilerek demokrasi ve özgürlükler için 31 Mayıs günü (yarın) Taksim’de olmak gerektiği belirtildi ve ardından forum sonlandırıldı.

akartal dayanışma 2

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu