EmekKadın

4 kentte eylem yapan kadın işçilerden Vestel’i boykot çağrısı

İşçi Kadın Meclisleri, işçiler için önlem almayan Vestel'de hak arayan kadınların işten çıkarılmasını protesto ederek boykot çağrısı yaptı

Hükümetin ‘işten çıkarmak yasak’ kanunu patronları bağlamıyor. Hak arayan ve pandemi döneminde sağlıklarının korunmasını talep eden işçiler ya ücretsiz izinlerle açlığa mahkum ediliyor ya da baskı ve mobbingle işten çıkarılmaya zorlanıyor. Bunun son örneği de Vestel’de yaşandı.

İşçi Kadın Meclisleri, Coronavirus’e (Covid-19) karşı gerekli koruyucu önlemleri almadığı, hak arayan işçileri de işten çıkardığı gerekçesiyle Ankara, İstanbul, Konya ve Kayseri’de Vestel’i protesto gösterileri düzenledi. Kadınlar, haklarını geri alıncaya kadar Vestel ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Kadın işçilerin İstanbul’daki düzenlediği eylem, Zorlu Center önünde gerçekleştirildi. Burada İşçi Kadın Meclisleri adına konuşma yapan Berfin Özen, “Vestel, zaten alınması gereken önlemleri dile getirenleri işten çıkarırken sadece Covid-19 sürecinde yüzde 553 kar etti” dedi.

“İşte görüyoruz; Vestel’in kapitalist sistemde işçileri sömürürken, işçilerin haklarını gasp ederken, zaten yapması gerekenleri yapmadığını hatırlatan işçileri susturmaya çalışırken, bir yandan nasıl karına kar eklediğini…” diyen Özen açıklamada şunları dile getirdi:

“Pandemi sürecinde işten çıkarmalar yasaklandı. İşçilere ‘Ya Corona ya 1170 lira’ dediler. Bu ‘Ya işe gidip Corona’dan ölürsün ya da 1170 lira olan ücretsiz izin ücreti ile geçinmeye çalışırsın’ demek. İşte bütün bunlar bir avuç patronun karı için yapıldı.”

“İstemediğiniz hiçbir şeyi imzalamayın”

“Biz tüm işçilere diyoruz ki ‘istemediğiniz hiçbir şey için kağıt imzalamayın. Zorunda değilsiniz, hakkınızın peşine düşebilmek için asla hiçbir şeyi imzalamayın. Patronlar ve bu sistem bu koşullarda ölümden kaçınmamıza bile izin vermiyorsa, bunun karşısında mücadele etmek hepimizin görevi. Mücadele edeceğiz.”

“365 gün kadınlar günü diyerek reklam yapıyorlar. Bu kadınlar üzerinden prim yapmaktır. Anlatılan ve uygulanan arasındaki bu ikiyüzlülüğü herkes görmelidir. Kadınları hak aradıkları için işten çıkaranlar ‘İstanbul Sözleşmesi’nin’ tam karşısındadır.”

“İşçi Kadın Meclisleri olarak üyelerimiz haklarını alana kadar Vestel’in yakasında olacağız. Üç temel isteğimiz var. Birincisi; Vestel’den çıkarılan işçiler, geri alınacak. İkincisi; gasp edilen hakları işçilere verilecek ve işçiler Covid-19’dan korunacak. Bu üç hedefe ulaşana kadar Vestel ve Zorlu ürünlerini boykot etmeye çağırıyorum.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu