Güncel

4+4+4 eğitim sistemi Mersin’de protesto edildi

 

Mersin: Mersin’de bugün (10 Eylül) saat 13.30’da 4+4+4 eğitim sistemi HDK tarafından düzenlenen bir basın açıklamasıyla protesto edildi.

Metropol önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, açıklamadan önce söz alan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Remzi Çiftçi, “AKP eliyle 1 ay kadar kısa bir süre içerisinde eğitim sisteminin baştan aşağıya değiştirildiği ve değiştirilen bu eğitim sisteminde ırkçı, gerici bir nesil yetiştirileceğine” değindi. Yine Çiftçi, başbakanın “dershaneleri kaldıracağız demesinin 4+4+4 eğitim sistemine karşı oluşan tepkiyi azaltmak için dillendirdiğini, gerçekte böyle bir isteminin olmadığını” belirtti.

Remzi Çiftçi’nin yaptığı açıklamadan sonra kitle adına basın açıklamasını okuyan HDK Mersin Eşsözcüsü Meral Tatar “bu sistemle birlikte on binlerce norm fazlası öğretmenin açığa çıktığına ve norm fazlası öğretmenlerin ek ücretten yararlanamayacağına” değinerek “norm fazlası durumuna düşen eğitim emekçilerine” dikkat çekti. Tatar, bu sistemle çocuk gelinlerin ve çocuk işçiliğinin artacağını belirtti.

Yine Tatar: “Bizler de HDK olarak, yapboz tahtasına dönen, her iki yılda bir değiştirilen ve hiçbir psikologun, eğitim uzmanının desteklemediği bu sisteme az öncede değindiğimiz özelliklerinden dolayı karşı koyuyor, alternatif olarak, anadilde, parasız, bilimsel ve emek sömürüsünün olmadığı bir eğitim sisteminin mümkün olduğunu belirtiyoruz” dedi.

“Gerici ırkçı eğitime hayır!”, “Eğitim haktır satılamaz” ve “Parasız bilimsel anadilde eğitim” sloganlarının sık sık atıldığı eylem, Demokratik Alevi Derneği tarafından yapılan bir açıklamanın ardından sonlandırıldı.

Yapılan basın açıklamasına İHD’ de ve DİSK de destek verdi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu