Güncel

457. Hafta: Katliam sizin genetiğinizde var

İstanbul: Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 457’inci haftasında Roboski ve Maraş katliamlarında yaşamlarını yitirenleri andı.
Cumartesi Anneleri, gözaltında kayıpların akıbetini sormak için 457’inci kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Aileler; Roboski ve Maraş katliamları için de adalet istedi.

Failler belli kayıplar nerede”yazılı pankart açarak, kayıpların fotoğrafları ile kırmızı karanfiller taşıdı.

Eylemde ilk sözü Maraş katliamı ile ilgili çalışmalar yapan Yazar Aziz Tunç aldı. Tunç, “Maraş’ta katledilenlerin toplu mezarda olduğu bir gerçekti. Aileler bu gerçeği biliyordu ancak kamuoyu bilmiyordu” dedi.

Tunçun ardından İstanbul’da 1995 yılında gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun da söz aldı. “Her bir günümüz katliamlarla dolu. Bütün katliamları kınıyorum. Roboski’nin üstünden 2 yıl geçti. Katliamda insanların ve hayvanların eti birbirine karıştı” diyen Tosunun ardından 1995 yılında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız söz alarak “18 yıldır oturuyoruz acılarımız hiç dinmedi. Yeni yıla aynı acılarla hasretlerle giriyoruz. Biz adalet diyoruz da para adaletin gözünü bürümüş” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından
haftanın basın açıklamasını sanatçı Pınar Aydınlar okudu. Maraş katliamının 35’inci yıl dönümü olduğunu belirten Aydınlar, katledilenlerin mezarlarının yerinin dahi belli olmadığını söyledi. Aydınlar’ın “Devlette devamlılık esassa Maraş katliamının açığa çıkarılması, katliam kurbanlarının kaybedilen mezarlarının ailelerine teslim edilmesi sizin de sorumluluğunuzdadır. Bu sorumluluğunuzu yerine getirin. Alevilerin hakları üzerindeki ambargoya son verin” sözlerine yer verdiği konuşmasının arkasından sanatçı İlkay Akkaya “Gidenlerin ardından” isimli şarkıyı seslendirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu