Güncel

(Foto) 465. Hafta: “Devleti sanık sandalyesine oturtana kadar mücadele edeceğiz”

 

İstanbul: Kayıp yakınlarının düzenlediği Cu8martesi Anneleri eylemlerinin 465. haftasında aileler Galatasaray Lisesi önündeydi. Kayıp yakınları 465. haftada Rıdvan Karakoç ve Murat Yıldız için bir araya geldiler.

Berfo Ana’nın ölüm yıldönümü olması dolayısıyla bir konuşma yapılan eylemde “Dün Berfo Anamızın  ölümünün birinci yılıydı. Bizler tanığız ki,ü Berfo Anamızın son 33 yılının her anında Cemil vardı” denildi.

Daha sonra ise sözü Mikail Kırbayır aldı. Kırbayır; Berfo Ana’nın savaş yıllarında çocuk, kıtlık yıllarında genç olduğunu belirterek demokrat insanlar yetiştirdiğini ifade etti. Berfo Ana’nın Cemil’in kaybedildiği 8 Ekim gününden beri oğlunu beklediğini belirten Mikail Kırbayır, devletin Berfo Anaya çocuklarını ellerinden alarqak bir baş sağlığı hakkı tanımadığının altını çizdi.

 

Para Cezası: 2 TL

Bu haftaki eylemde Rıdvan Karakoç ve Murat yıldız’ın dosyaları açıklandı. Karakoç’un; 1994’ün Temmuz ayında bir arkadaşı gözaltına alındıktan sonra polis tarafından takip edilmeye başlandığı ve İstanbul Gaziosmanpaşa Karadeniz Mahallesi’ndeki evi polis tarafından ablukaya alındığı belirtilen Karakoç’tan sonrasında ise Karakoç’tan haber alınamadı. Karakoç’un işkence ile öldürülmüş bedeni, tüm resmi kurumlardan geçirilerek gizlice Altınşehir Kimsesizler Mezarlığı’na defnedildiği üç ay sonra ortaya çıktı.  

Murat Yıldız’ın ise 1995’te İzmir’de bir cafede otururken çıkan tartışma nedeniyle polislerle kavga ettiği ve silahla havaya ateş ederek olay yerinden uzaklaştığı aktarılarak; Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız’ı karakola götüren polislerin “Murat hemen gelip teslim olursa, ifade vererek serbest kalacak” dediği belirtildi. Anne Yıldız, 23 Şubat 1995’te avukatı ve yeğeni ile birlikte tek çocuğu Murat’ı Bornova Özkanlar Asayiş Şubesi’nden Komiser Ramazan Kaya ile polis Tahir Şerbetçi’ye teslim etiği ve bir daha Murattan haber alınamadığı belirtilirken, ailenin açtığı davada ise polis beyanları esas alınarak 2 TL gibi bir para cezası kesildiği aktarıldı.

 

MİT Yasası ile katiller korunmak isteniyor

Eylemde Daha sonra ise Rıdvan Karakoç’un avukatı Eren Keskin söz aldı. Keskin Rıdvan’ın gelip kendisine takip altında olduğunu anlattığını ve her gün kendisini arayacağını söylediğini belirterek “15 gün boyunca telefon aldım. 16. günden sonra aramadı ta ki Cenazesi bulununcaya kadar” şeklinde konuştu. Keskin ayrıca yeni çıkan MİT yasası ile birlikte de katilerin korunmaya çalışıldığını ifade etti.

Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç da eylemde söz aldı. “19 yıldır buradayız ve burayı terk etmeyeceğiz. Kaybedenler yargılanıncaya kadar, devlet sanık sandalyesine oturtuluncaya kadar burada olmaktan vazgeçmeyeceğiz” diyen Karakoç, katledilenlerin %95’inin Kürt olduğunu ve bunun bilinçli bir politikanın sonucu olduğunu ifade etti.

Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız ise eylemde oğlunun ağzından yazılan bir mektubu okudu. Duygularını ve acısını yoğun yaşayan Hanife Yıldız başbakanın bizim dönemimizde kayıp olmadı lafını hatırlatarak Roboski katliamının ve Berkin Elvan’ın hükümetin yalanını ortaya çıkardığını vurguladı. Seyit Rıza’nın “Ben sizin hilelerinize baş edemedim bu bana dert oldu. Sizin önünüzde diz çökmedim, bu da size dert olsun” sözlerini hatırlatan Hanife yıldız’ın konuşmasının ardından ise haftanın açıklaması okundu.

Aylin Tekiner okuduğu açıklamada devletin katilleri koruduğunu belirterek faillerin bilindiği halde yargılanmadığının altını çizdi. “465 haftadır Murat ve Rıdvan’ı kaybedenlerin isimlerini Galatasaray’dan açıklıyoruz. Ama onlar her iktidar döneminde korunup kollanıyorlar. Bu adaletsiz rejim bilmelidir ki, koruyarak ortaklık yaptığı bu insanlık suçunun hesabını vermek zorunda kalacak. Bunun için mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.” İfadeleri ile son bulan açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

[widgetkit id=483]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu