Güncel

475. Hafta: “Hüsamettin ve Soner’i aramaktan asla vazgeçmeyeceğiz!”

 

İstanbul: Cumartesi Anneleri kayıpları için yine Galatasaray Lisesi önünde bir araya geldi. Bu haftaki oturum, 22 yıl önce kaybedilen Hüsamettin Yaman’ın sevdiği “Büyü” isimli şarkının dinletilmesiyle başladı. İlk olarak sözü kayıp Abdullah Canan’ın oğlu Vahap Canan aldı. Canan, babasının katillerinin isimlerini dahi verdiklerini buna rağmen hiçbir soruşturmanın yürütülmediğini belirten Canan, failler cezalandırılana kadar her hafta seslerini duyurmaya çalışacaklarını ifade etti.

Ardından sözü 1995 yılında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız aldı. Konuşmasında 1 Mayıs günü Taksim’de, devletin işgalci tutumunun gözler önüne serildiğini belirten anne Yıldız, “Halkı koruduklarını söylüyorlar, halk Gezi’yi can bedeli korumuştur.” dedi.

22 yıl önce kaybedilen Hüsamettin Yaman’ın abisi Feyyaz Yaman, yitirilenlerin ölümlerle büyüdüğünü ve beraberinde Roboski’de, Gezi’de, Paris’te ölenlerle büyümeye devam ettiğini belirtti. 80 dönemi kayıplarından Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren ise, hükümetin Cumartesi Anneleri ile işlettiği süreci özetleyerek, bunun samimiyetsizliğini vurguladı. “Yalanlarınızla, kaypaklıklarınızla her gün kabuk değiştirerek toplumun karşısına çıkıyorsunuz” diyen Eren, kayıpları bulunana, failleri yargılanana kadar eylemlerinin süreceklerini belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından, basın açıklamasını İHD İstanbul Şubesi adına Mukaddes Şamiloğlu yaptı. Açıklamada, 22 yıl önce 4 Mayıs 1992’de Fındıkzade otobüs durağından gözaltına alınan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan Hüsamettin Yaman ve Mehmet Soner Gül’ün hikayesi anlatıldı. Gözaltına alınmalarından 19 yıl sonra bu cinayetin Ayhan Çarkın’ın, “Kafalarına ve enselerine birer kurşun sıkmak suretiyle öldürdük. Çerkezköy kırsalına gömdük. Ölürken son sözleri ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’ oldu.” sözleriyle açığa çıktığı hatırlatıldı. Yeniden suç duyurusunda bulunulmasına rağmen faillerin yargılanmadığının belirtildiği açıklama “Hüsamettin ve Soner’i aramaktan vazgeçmeyeceğiz, onları gözaltında kaybedenleri asla affetmeyeceğiz.” şeklinde bitirildi.

Eyleme katılan ve Fransa’nın Nantes şehrinde Cumartesi Anneleri ile dayanışma eylemleri düzenleyen kişilerin selamlanmasının ardından eylem sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu