Güncel

55 kadın tutsağa ‘halay’ ve ‘zılgıt’ soruşturması

Mardin ve Bayburt hapishanelerinde ki 55 kadın tutsağa 27 Kasım’da halay çekip zılgıt attıkları için disiplin soruşturma açıldı

H.Merkezi:  Mezopotamya Ajansı’nda yer alan haberde Mardin E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutsak bulunan 17 kadın hakkında, halay çekip zılgıt attıkları gerekçesiyle haklarında disiplin soruşturması başlatıldı. Soruşturmanın nedeninin ise; halayın çekildiği günün PKK’nin ilk kongresini gerçekleştirdiği tarihin yıl dönümü olan 27 Kasım’a denk gelmiş olması.

Aileleri aracılığıyla haklarında başlatılan soruşturma hakkında bilgi veren tutuklular, kendilerine “Cezaevinin güvenliğini tehlikeye atmak” suçlamasının yöneltildiğini aktardı.

Bayburt’ta 38 soruşturma

Bayburt M Tipi Kapalı Hapishanesi’nde de tutuklu 38 kadın hakkında benzer bir disiplin soruşturmasının başlatıldığı bildirildi. Konuya dair bilgi veren tutuklu aileleri, soruşturmanın 27 Kasım’da halay çekmek ve zılgıt atmaktan kaynaklandığını aktardı. Aileler, cezaevi idaresinin kutlamaya katılmayan hasta tutukluları isimlerinin de soruşturmaya dahil edildiklerini belirtti.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu