Güncel

6-7 Eylül mağdurları anıldı

İstanbul: 6-7 Eylül 1955 yılında gayrimüslim azınlıklara yönelik gerçekleşen örgütlü saldırının  mağdurları DurDe Platformu tarafından anıldı.

Dün saat 18.30’da Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen DurDe Platformu üyeleri “6-7 Eylül mağdurlarından devlet özür dilesin” yazılı pankart açtı. “Dur de ırkçılığa, ayrımcılığa dur de” sloganının sık sık atıldığı eylemde basın açıklamasını DurDe Platformu aktivisti İdil Ögüt yaptı.

Ögüt, 6-7 Eylül 1955’te başta Rumlar olmak üzere Müslüman olmayan vatandaşlara yönelik saldırılarda, 5 bin 214 ev, bin 4 işyeri, 73 kilise, 1 sinagog, 2 manastır, 26 okulun tahrip edildiğini hatırlattığı açıklamasında, “Tahrip edilen mekanların yüzde 59’u Rumlara, yüzde 17’si Ermenilere, yüzde 12’si Yahudilere aitti. Ardından bir göç dalgası başlatan bu olaylar, etnik temizliğe dayalı uluslaşma sürecinde önemli bir adım olarak tarihin karanlık sayfasında yer aldı” dedi.

1913 yılından bu yana devletin açık bir şekilde asimilasyon, zorunlu göç ve iskan politikası yürüttüğüne işaret eden Ögüt, 6-7 Eylül ve benzeri olayların arkasından yatan zihniyetin, özünde fazla değişmeden sürdüğünü belirtti.

Yahudilere yönelik, Naziler tarafından gerçekleştirilmiş Holokost ve entisemitizmi meşrulaştıran nefret söylemlerinin yaygın ve aleni bir şekilde yapıldığına dikkat çeken Ögüt, “Savaş koşullarının yaşandığı günümüzde barışçıl, demokratik ve herkesin eşit olduğu bir Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca yürütülen homojen ulus tasarımından tam bir kopuş olmadan mümkün olmayacaktır. Bunun için ise Müslüman olmayan yurttaşların eşit birer vatandaş olarak kabul edilmeleri, geçmişte yaşanan mağduriyetlerin telafi edilmesi ve özür dilenmesi bir önkoşuldur” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu