Güncel

730 Gün Değil, 730 Yıl Geçse, Roboski Katliamı Unutmayacak!

Bursa: Devletin elleriyle gerçekleştirilen katliamlardan birisi de tam iki yıl önce Roboski’de yaşandı. 34 Kürt, uçaklarla bombalar yağdırılarak katledildiler.

Çünkü Burasıda Kürt coğrafyasıydı ve burada yaşayanlar devlete nezdinde “teröristtir”. Bundan dolaylıda devlet adına katletmekte meşrudur. Devlet tarafın da yaşatılan bu katliam birçok yerde olduğu gibi Bursa’da gerçekleştirilen bir yürüyüşle protesto edildi.

28 Aralık günü DİSK, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği tarafında örgütlenen eyleme, Partizan, BDSP HDP, Halkevleri, DHF vb. birçok kurumda katılarak destek verdi. Kent Meydanında toplanan kitle burada önde “Uludere Roboski katliamını unutma unutturma 28 Aralık 2011” örgütleyen kurumların imzası ve katliamdan katledilenlerin resimleri olan “Roboski’nin Hesabını Soracağız” pankartları açılarak Fomara Meydanına yürüdüler.

Burada kurumlar adına açıklamayı SES Şube Başkanı Ergin Uygun yaptı. Ergun; yaşanan katliamın üzerinde iki yıl geçmesine rağmen; ne katliam olduğu kabul edildi ne de sorumlular yargı önüne çıkartıldı diye vurguladı. Ergun açıklamanın devamında “Roboski katliamı, AKP hükümetinin Kürt sorununda izlediği askeri çizginin sonuçlarında birisidir. AKP, bugün her ne kadar diyalog ve barıştan söz etse de özünde geçmiş politikalarının izinde gittiği ortadadır” dedi.

Açıklamada son süreçte yaşanan yolsuzluklara da değinen Ergun “bugün iktidar içi çatışma, rejimin tüm yolsuzluk, rüşvet pisliklerini ortaya saçarken, tek gecede emniyet teşkilatını değiştirenler, 2 sendir 34 canın hesabını vermiyor” diye konuştu. Kitle eylem boyunca, “Katil devlet hesap verecek”, “Roboskiyi unutma unutturma”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Faşizme karşı omuz omuza” vb. sloganlar haykırdılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu