GüncelManşet

7’den 77’ye herkes fişlenmiş, takip edilmiş

 H. Merkezi: Egemenlerin köklü bir geleneğidir fişleme. Tehdit ya da tehdit potansiyeli olarak algıladığı kişi veya kurumları sindirmek, tehdit etmek ve denetim altına alabilmek için başvurduğu istihbarat çalışması olan ‘fişleme’yi aynı zamanda hedef göstermek için de kullanır devlet.

Her yer fişleme, heryer tehdit

Osmanlı’dan başlayarak günümüze kadar sistematik biçimde yürütülen fişlemenin (bkz. Ayşe Hür, En uzun yüzyılımız: ‘Asr-ı fişleme’ 01. 12. 2012) elbette her zaman farkındaydık. Bu nedenle değil midir çocuklarını okula gönderen ailelerin sıkı sıkı “Aman ha fişlenmeyesin” tembihleri.

Özellikle toplumsal muhalefetin yükseldiği dönemlerde daha sıkı tutulan fişleme kayıtlarının bir bir deşifre olduğu günlerden geçiyoruz. Medyaya yansıyan ve toplumda büyük yankı uyandıran Dersim’in Hozat ilçesindeki fişlemenin tartışmaları henüz bitmemişti ki, Gezi sürecinde gözaltına alınan 5.513 kişi üzerinde polis tarafından yapılan araştırmaya (?) göre “isyana katılanların yüzde 78’inin Alevi olduğuna” dair bir rapor yayınlanması oldukça tartışıldı. Son günlerde de yine deşifre olan belgelere göre Malatya, ardından Gaziantep derken Hozat’a tekrar geri döndük.

Belgelerde, akla gelebilecek her ayrıntı var

TKP/ML TİKKO’yla sempatizanlık, üyelik, milislik gibi ilişkileri olduğu belirtilen ve aralarında Hozat Belediyesi Başkanı Cevdet Konak’ın da bulunduğu Hozat halkının 7’den 77’ye hemen hepsinin istihbarat kaydı altına alınmasının yanı sıra fiziksel takibin de yapıldığı ortaya çıktı. Fişleme ile ilgili yapılan soruşturma kapsamında açıklanmak zorunda kalınan belgelerde takip edilenler arasında kamu görevlileri, politik kişiler ve kurumlar, özellikle de gençler yer alıyor. Milli Eğitim Müdürü ile bir Şube Müdürü’nün de aralarında bulunduğu 17 öğretmenin sürekli takip edildiği, gittikleri yer ve mekanlar ile konuştukları insanlarla ilgili notların arasında yapılan gezi dâhil bütün faaliyetler yer alırken tarihi mekan ziyaretleri bile görüntülenerek dosyalanmış.

Ayrıca devrimci yayınlar için de yer ayrılan kısımlarda; yayınların henüz matbaadayken toplatılmasının çıkması, yapılamıyorsa dağıtım yerlerinde ya da kargoda “ele geçirilmesi” önerileri yer alıyor.

Medyaya da iş düşer

Cevdet Konak ve aşireti başta olmak üzere halkın tamamına yakın kısmının TKP/ML TİKKO’ya sempati beslediği, özellikle gençlerin milislik yapmış olabileceği ve kamu görevlilerinin akrabalarının, sevdiklerinin kırda gerilla olma ihtimalinden dolayı görev yerlerinin değiştirilmesi gerektiği gibi bilgiler ve önerilerin yer aldığı fişleme/takip belgeleri; medyada yankı buldu. Haber bültenlerinde geniş yer bulan bu gelişmenin burjuva medyada aktarılması esnasında özellikle örgüt ismi vermemeye çalışılması da oldukça dikkat çekiciydi. Öyle ya; zaten örgütsel faaliyetlerin önüne geçebilmek adına yapılan bu çalışmanın deşifre olması yetmiyormuş gibi, örgüt propagandasına dönüşmemesi gerekiyordu.

Soruşturma devam ediyor

Dersim polisinin inkâr ettiği fişleme olayının ortaya çıkmasından bu yana yürütülen soruşturma devam ederken, yeni ortaya çıkan gelişmelerle ilgili savcılık tarafından yeni bir soruşturma başlatıldı. İki soruşturmanın da birleştirilip birleştirilmeyeceği henüz belli değilken; polis tarafından yapılan açıklamalara göre, kendilerinin hazırlamadığı(kendi bilgisayarlarından çıkmasına rağmen) bu belgeleri kimin hazırladığı da belli değil(!).

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu