EmekGüncel

“A101 Marketlerinde Ağalık Düzenine Son”

Şanlıurfa Ceylanpınar’da A101 işçileri sorumluların ve müdürlerin Keyfiyeti ile işten çıkarılmasına Mağaza-Sen tepki gösterdi.

Mağaza Sen tarafından  Urfa’da işten çıkarılan A101 işçilerine dair açıklama yaparak, “A101 Marketlerinde Ağalık Düzenine Son”  şeklinde tepki gösterdi.

Yapılan açıklamada, “Şanlıurfa Ceylanpınar’da iki A101 işçisi, bölge sorumlusu ve satış müdürünün tamamen keyfi tutumuyla işten atıldı. İşten çıkarma yasağı sürerken yine dayanaksız gerekçelere, yeni düzenlemeye göre Kod-49’a başvurarak işçileri işten çıkardılar.

İşçiler çalıştıkları süre boyunca bu sorumlular tarafından baskıya, tehditlere maruz kaldı. Bu gidişata itiraz ettiklerinde “Seni işten atacak güce sahibiz. Ya çalışın ya da istifa edin” denilerek çıkmaza sürüklendiler” denildi.

Açıklamanın devamında, “A101’in bölge sorumluları, satış müdürleri kendini işçilerin ve mağazaların AĞASI, işçileri de “marabaları” zannediyorlar. Keyfiyete bağlı olarak uyguladıkları eziyet, baskı ve işten atma ağalık düzenine duydukları hasretten geliyor. Ancak kölelik de ağalık da yoksul köylülerin, emekçi halkın mücadelesiyle tarihe gömüldü.

A101’de ve tüm zincir marketlerde işçilere, bu çürük ağalık düzenini hala dayatmak istiyorlar. Ne Ceylanpınar’da ne de A101’in o 10001 mağazasında buna geçit vermeyeceğiz” mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.
Son olarak yapılan açıklamada, “Ceylanpınar’da A101 Bölge Sorumlusu Emrah Yiğit ve Satış Müdürü Hidayet Karamsal, işçilerin iş yükünü artırıp eziyet etmekle ilçede meşhur. İşçileri işten atan, her türlü baskıyı yapma hakkını kendinde bulan bu iki sorumluyu herkese ilan ediyoruz. Sendikamız işten atılan işçilerin sonuna kadar yanında olacak. Bu sorumlular attıkları her adımın bedelini yargı karşısında mutlaka verecekler.

A101 patronları; işçilerin başına “zabit” diye atadığı sorumluların ağalık uygulamalarından sorumludur. Bu uygulamalardan vazgeçeceksiniz, Ceylanpınar’da attığınız işçileri derhal işe geri alacaksınız. Bayram öncesi reklam ve kampanyalarla “iyi şirket, iyi patron” imajını oluşturmaya çalışıyorsunuz. Ancak bayram öncesi yine işçileri işsiz, çocuklarını yine mutsuz bıraktınız. Gerçekler sizin reklam kampanyalarınızın gizleyemeyeceği kadar büyük. Sömürünün en katmerlisi, çalışma koşullarının en acımasızı zincir marketlerin ayağımıza pranga olmasına izin vermeyeceğiz”  denildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu