GüncelManşet

Abdullah Cömert’i katleden polis belli oldu

 

H. Merkezi: Gezi İsyanı sırasında Antakya’da polisin attığı gaz bombası kapsülünün başına gelmesi sonucu yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in, Akrepten atılan gaz kapsülüyle katledildiği, olay anına ilişkin görüntülerin netleştirilmesiyle kesinleşti. Özel bir şirket tarafından yapılan netleştirmenin daha önce Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı tarafından yapılamadığı iddia edilmişti.

MOBESE kayıtlarında, eylem yapan kitleye, polisin Akrep ve TOMA’larla saldırdığı, Abdullah Cömert’in bulunduğu sokağa gaz bombaları atıldığı görülüyordu. Atış esnasındaki parlama ve görüntülerin flu olması nedeniyle, Abdullah’ı öldüren gaz bombası kapsülünün hangi akrep aracından atıldığı tespit edilememişti. Cömert ailesinin avukatının görüntülerin iyileştirilmesi girişimleri sonucu, özel bir kuruluş görüntülerde netlik sağlamayı başardı. Fluluk ve parlamaların giderilmesiyle, Abdullah’ı öldüren gaz kapsülünün sokağa beyaz akrepten atıldığı kesinleşti. Görüntülerden alınan fotoğraflar bir dilekçeyle, hazırlık soruşturması yapan savcılığa teslim edildi.

Görüntülerin netleşmesiyle, Cömert’in katilinin daha önce savcılığa “şüpheli” sıfatıyla ifade veren ve kayıtlara Ahmet K. diye geçen polis olduğu kesinleşti. 3 Ekim 2013 tarihinde Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade veren katil Ahmet K., kitlenin saldırdığını ve buna karşın 20-25 kadar gaz bombası attığını iddia ederek, “Söz konusu gaz fişeklerini ana cadde üzerine ara sokaklarda toplanan kalabalıkların arkasına atıyordum. Ben bu işin eğitimini almıştım. Gaz fişeklerini prosedür gereği 45 derecelik açı ile kalabalık grupların arkasına atıyordum” demişti.

Abdullah’ın ağabeyi Zafer Cömert ise 18 Şubat günü Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek ifade verdi ve sorumlulardan şikâyetçi oldu.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu