Güncel

Abdullah Kalay ölüme terk ediliyor

H.Merkezi: Kocaeli 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde bulunan hasta tutsak Abdullah Kalay heyet raporuna rağmen serbest bırakılmıyor. 

Abdullah Kalay daha önce tahliye talebinde bulunmuş ancak talep Adli Tıp Kurulu tarafından Üniversite Heyet Raporu gerekçe gösterilerek reddedilmişti.

Kalay’ın sağlık koşullarının daha da kötüleşmesi nedeniyle Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı heyetine göründü ve heyet Kalay’a Aralık 2013 tarihinde rapor verdi.

Raporda, “Cezaevinde kalmasının hayati tehlike oluşturabileceği, cezasının infazının resmi sağlık kuruluşlarının mahkûmlara ayrılan bölümlerinde devam edilse dahi hayati tehlike oluşturabileceği, hastalığın kronik bir rahatsızlık olduğu, hayat boyu devam edeceği göz önünde bulundurulduğunda cezanın ertelenmesinin gerekeceği, bir yıl sonra tıbbi durumunun tekrar değerlendirilmesinin uygun olacağı” şeklinde belgeleyerek hasta tutsağın durumunun ağır olmasına işaret etmiş oldu.

Belgeden sonra Kalay, Adli Tıp Kuruluna sevk edilmesine rağmen 24 Ocak 2014 tarihinde heyet raporuna rağmen “ağır hastalık, sakatlık ve kocama hali değerlendirilmediği” şeklinde mütalaa ile Kalay içerde ölüme terk edilmeye devam ediliyor.

Kalay’ın ailesi bir açıklama yayınlayarak Kalay’ın durumunun ağır olduğuna dikkat çekerek, hasta tutsakların serbest bırakılmasını istedi.

Aile, “2300’ den fazla hasta tutsak hapishane koşullarında hayatını kaybetti. Bugün öyle bir ivme yakalandı ki; haftada 5 tutsak ölüm makinelerinden çıkıyor. Bu ülkede tutsaklar, hasta kategorisinden ölerek çıkıyorlar. İnsanların en temel hakkı yaşamak; fakat dışarıda ölüm hakkı bile tanınmıyor. Gözümüzün önünde yaşananlar katliam değil de nedir? Katliamlara tanık olarak utancımız her geçen gün artıyor. Fakat sessiz kalmak ise ortak olmak kadar büyük bir insanlık suçunu taşıyor” açıklaması ile devletin katliamcı yüzünü teşhir etti.

 

kaynak: sendikaorg

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu