GençlikGüncel

“Acıbadem yerleşkemiz de diğer yerleşkelerimiz gibi ranta açılacak mı?”

Marmara Üniversitesi öğrencileri, kampüslerinden taşınma kararına karşı Acıbadem Yerleşkesi önünde açıklama gerçekleştirdi

İstanbul: Marmara Üniversitesi’nin Acıbadem’de bulunan yerleşkesinin taşınması ve yerleşkenin ranta açılmasına karşı üniversite öğrencileri yerleşke önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Acıbadem Yerleşkesinde bulunan Güzel Sanatları Fakültesi, Dragos Yerleşkesine taşınıyor. Daha önce Nişantaşı Yerleşkesinden İletişim Fakültesi taşınınca Nişantaşı Yerleşkesi imara açılmıştı. Öğrenciler “Şimdi de aynı durum söz konusu olabilir. Okul herhangi bir açıklama yapmadı bize” dediler.

Açıklamada basın metninin okul öğrencilerinden Şule Kök okudu. Kök, ilk olarak kampüslerinin taşınması ve ranta açılması tehlikesine anlattı.

“Kampüslerimizin ranta açılmasını görüyoruz”

“Marmara Üniversitesi öğrencileri olarak, biz öğrencilere sorulmadan, yıllardır öznesi olduğumuz kampüslerden başka kampüslere taşınıyor, kampüslerimizin ranta açılmasını görüyoruz” diyen Kök şunları ifade etti:

“Haydarpaşa Yerleşkemiz 2015 yılında Marmara Üniversitesi’nden Sağlık Bilimleri Üniversitesine devredildi. Nişantaşı Yerleşkemiz, 2018 yılında öğrencilerden alınarak, ihale ile Emlak Konut’a AVM ve konut yapılması için peşkeş çekildi. Başıbüyük’te bulunan yerleşkemiz, külliyeye çevrilerek üniversitemiz ile hiçbir alakası olmayan bir şahsın ismi verildi. Bütün bunlar yaşanırken, ne üniversitenin öznesi olan öğrencilere soruldu ne de öğrencilerin mağduriyetleri ve talepleri duyuldu”

Kök, açıklamanın devamında iktidarın üniversiteleri baskı altında tutmak ve öğrencilerin sesini kısmak için çeşitli politikaları devreye soktuğunu vurgulayarak, bu sürecinde bunun bir parçası olduğunu ifade etti:

“Bu süreçte gördüğümüz, üniversiteleri şehir merkezlerinin dışına taşıyarak merkezlerde bulunan kampüslerin sermayeye rant alanı olarak sağlanması oldu. Kampüslerimizi savunmak ve sermayeye peşkeş çekilmesini engellemek için mücadele ettiğimizde ise okul yönetiminin engellemeleri ile karşılaştık. Yaşam alanlarımızı ranta açarken bizleri yok sayan okul yönetimi, bu politikalara karşı hesap sormamıza da tahammül edemedi.”

Taşınma kararını öğrencilere sordunuz mu?

Son olarak planlanan taşıma sürecinin de bu ‘rantın’ bir parçası olduğunu ifade eden Kök açıklamasını şöyle bitirdi:

“Şimdi yine bir rant iddiası ile karşı karşıyayız. Acıbadem’de bulunan Güzel Sanatlar Fakültesinin, Dragos Yerleşkesine taşınacağı kararlaştırıldı. Güzel Sanatlar Fakültesinin taşınması ile boşalacak olan Acıbadem Yerleşkesine ise ne olacağı hakkında herhangi bir bilgilendirme yok. Okul yönetimine ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanına buradan soruyoruz: Taşınma kararını öğrencilere sordunuz mu? Taşınacak olan alanda öğrencilerin kullanımı için yeterli sayıda atölye bulunduracak mısınız? Öğrencilerin eğitimleri için kullanacakları materyalleri bulabilecekleri alanları sağlayacak mısınız? Öğrencilerin sosyalleşebileceği alanları öğrencilerin yararına dizayn edebilecek misiniz? Acıbadem Yerleşkemizin akıbeti ne olacak? Acıbadem Yerleşkemiz de diğer yerleşkelerimiz gibi ranta açılacak mı? Bu soruların cevabını alana kadar mücadele etmekte ısrarcıyız. Şehir merkezlerinin dışına itilmeyi de, kampüslerimizin peşkeş çekilmesini de kabul etmiyoruz. Marmara’nın ranta açılmasına, üniversitenin öznesi olan öğrencilere sorulmadan alınan kararlara karşı bundan sonrası hepimizde!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu