GüncelManşet

(foto haber) “Adalet Sarayı”nda Adaletsizlik!

Kartal: Gezi İsyanı sırasında 1 Mayıs Mahallesi’nde TEM otoyolunu kapattığı sırada  hızla gelen bir aracın çarpmasını sonucu yaşamını yitiren 19 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş davasına bugün(5 Şubat) devam edildi.

Mahkemenin başlamasına dakikalar kala kitle Adliye önünde bir araya gelinerek bir açıklama gerçekleştirildi.

İlk yapılan açıklamada Mehmet Ayvalıtaş’ı unutmadıklarını ve katiller yargılanana kadar bu davanın peşini bugün olduğu gibi bırakılmayacağı ifade edildi.

Geçmişten buyana katliam ve kanla dolu olan bu tarihte nice genç yiğitlerin toprağa düştüğünü belirterek  “bugün burada Mehmet için bir araya gedik. Mehmet gibi genç bedenlerimi bu dava uğruna kaybettik. Bu dava İbrahimlerin, Mazlumların, Mahirlerin ve artık Mehmetlerin Abdullahların ve genç yüreklerin davası ve kavgasıdır” diyerek katillerin aslında belli olduğunu ve elbet hesap sorulacağını dile getirdi. Aydınların açıklamasından sonra birçok kurum konuşma yaparak duygularını ifade etti. Ardından Pınar Aydınlar ve aile mahkeme salonuna geçti.

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’ne görülen duruşmaya, “taksirle ölüme neden olma ve yaralama” suçlarından 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan tutuksuz sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve hakkında zorla getirilme kararı bulunan taksi şoförü Cengiz Aktaş katılmadı.

Duruşmaya Berkin Elvan, Abdullah Cömert, Ali İsmail Korkmaz ve Ethem Sarısülük’ün ailelerinin yanı sıra sanatçı Şebnem Sönmez, Taksim Dayanışması’ndan Mücella Yapıcı, Barış Atay, Ali Çerkezoğlu, Mahmut Tanal ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da ve İstanbul Belediyesi Eş başkan Adayı Pınar Aydınlarda katıldı.

Mahkeme öncesi sanık avukatları güvenlikli olmadığı nedeniyle sanıkların salona alınmadığını belirtti.

mehmetayvalitas

 

“Kilitli kapılar ardında duruşma yapıldı”

Duruşmada ilk sözü Ayvalıtaş ailesinin avukatlarından Ayla Öztabak, alarak  şunları söyledi: “Bir insani öldürmek için silaha, taşa, sopaya ve araba çarpmasına gerek yokmuş. Biz bu adaletsizliği geçen duruşmada yaşadık. Adalet aramaya gelmiş bir anneye burada zulmedildi. Hepimizin belleğinde Fadime ananın gözyaşları var. Kilitli kapılar ardında sözde aleni duruşma yapıldı. Adalet hava gibi su gibi temel ihtiyaç. Hepimiz bu beklenti ile buradayız. Siz ne yazarsanız yazın bu olay tarih sayfalarında kaza olarak geçmeyecek”  diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kazada ağır yaralanan Ayvalıtaş’ın kuzeni Seyit Kartal’ın 18 yaşından küçük olması nedeniyle psikolog huzurunda ifadesi tekrar alındı. Kartal, sanıklardan şikayetçi olduğunu bir kez daha ifade etti.

 

Duruşma sürerken kitleye saldırıldı!

Duruşma sürerken polis adliye önünde kitleye biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. Dışarıda yaşanan saldırı içeride duyulunca Av. Can Atalay, dışarıdaki saldırının durdurulması yönünde mahkemenin ara karar vermesini istedi.

Talepleri değerlendirmek için ara veren mahkeme heyeti, avukatların beyanlarını dinlemeden duruşmayı bitirdi.

Karar, izleyicilerin yoğun tepkisini alırken, heyet başkanına pet şişe fırlatıldı.

 

Duruşma 21 Mayıs’a ertelendi.

Mahkeme heyeti, dosyaya girmeyen belgeler konusunda araştırma yapılmasına karar verdi. Bir önceki duruşmaya da katılmayan ve hakkında zorla getirilme kararı olan sanık Cengiz Aktaş’la ilgili yeniden zorla getirme kararı da veren heyet, polis saldırısının durdurulması talebini ise mahkemenin görevi dışında bulunduğu gerekçesiyle reddetti. Duruşma 21 Mayıs’a ertelendi.

Duruşma çıkışında Ayvalıtaş ailesi ve avukatlar açıklama yaptı. Baba Ali Ayvalıtaş, “Yargı AKP’nin yargısı. Mehmet’in katilleri dışarıda dolaşıyor. Fadime’nin katili AKP. Hepsi hesap verecek” dedi.

 Bugün gerçekleşen mahkemeye birçok devrimci demokrat ve yurtsever kurumun yanı sıra Partizan ve YDK’da kitlesel bir şekilde katıldı.

 

[widgetkit id=458]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu