GüncelManşet

Adalet ve Vicdan Nöbeti 4. gününde devam ediyor

İstanbul: HDP’nin İstanbul Yoğurtçu Park’taki Adalet ve Vicdan Nöbeti 4. gününde devam ediyor. Yoğun polis ablukası ve yasaklara rağmen nöbete kitlelerin akını sürüyor.

HDP milletvekilleri ve devrimci demokrat kurum temsilcilerinin sürdürdüğü nöbete bölge halkı da destek vermeye devam ediyor. Kitlenin girişini polis engellemek istese de bunda başarılı olamıyor.

 

4. gün basın toplantısı ile açıldı

Nöbetteki milletvekilleri, bugünkü nöbet programını basın toplantısıyla başlattılar. HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, Türkiye’nin dış politikasına dair değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye dış politikasının bir dönem “stratejik derinlik”, sonrasında “değerli yalnızlık” olarak tarif edildiğini hatırlatan Özsoy, şimdi Ortadoğu politikası nedeniyle “değersiz yalnızlık”, “stratejik rezalet, stratejik sefalet” söz konusu olduğunu söyledi.

Türkiye’nin neredeyse sorun yaşamadığı ülke kalmadığını belirten Özsoy, “Erdoğan içte uyguladığı çatışma, saldırganlık, kutuplaştırma siyasetini dışta da devam ettiriyor”dedi.

Hükümetin dış politikadaki hatalarının faturasını halkların ödediğine işaret eden Özsoy, bütün toplumsal kesimlere zarar veren bu siyasetten vazgeçilmesi çağrısı yaptı. Dünyada tecrit olan Erdoğan ve hükümetin, iktidarını devam ettirebilmek için içeride çok yoğun bir tecrit politikası uyguladığını belirterek parktaki ablukayı örnek gösterdi.

 

İHD: “Cesaret insanı tek koruyan şeydir”

Nöbete İHD Genel Merkezi’de destek ziyaretinde bulundu. Burada konuşma yapan İHD eş Genel Başkanı Eren Keskin, “Siyasi muhalifler ve insan hakları savunucu olarak çok zor süreçler yaşıyoruz. ‘90larda da çok zor süreçler yaşadık ama hukuka erişimin bu kadar zor olduğu, insanların bu kadar kolay tutuklandığı bir süreç yaşamadık. Tüm zorlu süreçlerden yüzümüzün akıyla çıktık. Cesaret insanı tek koruyan şeydir, cesaretli olmaya devam edeceğiz. ‘Beyaz Toroslar dönemi bitti’ dediler ama o zihniyeti hala yaşatıyorlar. Topluma yalan söylüyorlar, biz cesaretimizle her şeyin üzerinden geleceğiz. Bu nöbetinizi sonuna kadar destekliyoruz.” dedi.

 

Sürer: “Vicdan ve adalet sadece yüzde 49 için değil”

Nöbete destek veren sanatçılar içinde bugün Nur Sürer’de yerini aldı. Yoğurtçu Parkı’na yoğun polis ablukası içinden geçerek gelen Sürer, burada basına açıklamada bulundu. Nöbet yerini tanımlayan Sürer nöbete neden destek olduğunu ‘cezaevi görüşü’ benzetmesiyle açıkladı. Sürer şöyle konuştu:

Neden burada olmayayım? Bugün İstanbul’da bir parkta abluka ve barikatlarla küçük ölçekte bir açık cezaevi yaratmışlar. Ben de bu cezaevini ziyarete gelmiş oldum. Ülkenin seçilmiş milletvekillerini şöyle bir ablukanın içine sokmayı ‘adalet’ zanneden zihniyeti parçalamaya geldik. Vicdan ve adalet sadece yüzde 49 için değil, vicdan ve adalet bu ülkede yaşayan herkes için çok önemli. Zaman içerisinde ne kadar önemli olduğunu anlayacaklar.”

20597351 1594807273898924 1635846671765504423 n

Faşizme karşı ortak bir çatı altında olunmasını önemsiyoruz

Ararında Partizan’ında olduğu birçok kurumun bir araya gelerek oluşturduğu HDK’de Adalet ve Vicdan nöbetini ziyaret etti. Nöbete HDK adına destek ve katılım açıklaması yapıldı.  

AKP iktidarının saldırılarına değinilen açıklamada bu saldırılara karşı ortak bir çatı altında toplanmanın önemli olduğu ve faşizme karşı birleşik mücadelenin gereklilikleri vurgulandı.

 

Suruç Aileleri inisiyatifi: “Barışı insan olanlar ister, kanı canavarlar”

Suruç Aileleri İnisiyatifi ‘nin de ziyaret ettiği Nöbette kitle aileleri tek tek selamladı. Suruç şehidi  Vatan Budak’ın ölüm yıldönümü vesilesi ile yapılan mezar anmasının ardından nöbete ziyarette bulunan aileler burada destek açıklamalarında bulundular.

İnisiyatif adına açıklamada bulunan Suruç şehidi Vatan Budak’ın babası Murat Budak, sözlerine alanda bulunanları selamlayarak başladı. Budak şöyle devam etti: “Rehin tutulan eş genel başkanları, belediye eş başkanları, HDP’nin il ve ilçe yöneticileri, Suruç gazileri, Nuriye-Semih ve tüm özgür tutsakları onurlu direnişlerinden ötürü selamlıyorum. Bizler Kürdistan’da ve Türkiye’nin her yerinde katliamlara uğramamıza rağmen burada olduğu gibi barış ve adalet getirmek için mücadele edeceğiz. Çünkü; biz insanız. Barışı insan olanlar ister, kanı canavarlar. Bizler 24 aydır adalet mücadelesi veriyoruz. Adaleti kazanana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber he hiçbirimiz.”

Nöbet HDP ilçe temsilciliklerinin ziyareti ile devam ediyor.  

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu