GüncelManşet

(Foto)Adaletsizlik için kurulmuş “adalet” sarayları!

İstanbul: Bugün Kartal Adliyesinde, Gezi İsyan’ı sırasında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş’ın üçüncü mahkemesi gerçekleştirildi. Mahkeme sanığın gelmemesi ile yine ertelendi.

Mehmet Ayvalıtaş’ın katledilişinin ardından nerede ise bir sene geçmesine rağmen herhangi bir tutuklama kararı çıkartılmadı. Bugün aylardır sonuçlanamayan davanın üçüncüsü duruşması görüldü. Mahkeme başlamadan aralarında, PARTİZAN, HDK, Yeni Demokrat Kadın, Kaldıraç ve Yeni Demokrat Gençlik’in de bulunduğu birçok devrimci ve demokrat kurum “adalet sarayının” bahçesinde, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları ile toplandılar.

Yeni Demokrat Gençlik, Partizan ve Yeni Demokrat Kadın, Metro durağından, “Bu dava senin davan Mehmet için ayağa kalk” pankartı açarak Adalet Sarayına yürüdü. Yürüyüş esnasında, “Katil devlet hesap verecek”, “Mehmet’in katili patron ağa devleti” , sloganları atıldı. Davada Gezi şehitlerinin aileleri de yerlerini aldılar. “Adalet sarayı”nın önünde, üzerinde Gezi şehitlerinin resmi ve “Gezi şehitlerinin hesabını düzenin değil halkın adaleti soracak” yazılamalı büyük bir pankart açıldı.

Katiller rahat, halk isyanda

Adliye de duruşma devam ederken dışarıda da bir forum gerçekleştirildi. Forum başlamadan önce Gezi şehitleri ve tüm devrim şehitleri nezdinde saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından, “Soma’dan Gezi’ye adalet istiyoruz” sloganları atıldı.

Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı bir konuşma yaptı. Saygılı konuşmasında ulusal ve sınıfsal mücadelede düşenleri saygıyla andığını söylerken Roboski’de, Hrant Dink’te, Gezide ve Soma da işlenen cinayetlerin birbirine benzediğini ve hepsinin faillerinin saklandığını söyledi.

Saygılı konuşmasının devamında, devrimcilerin ve demokratların katilleri ellerini kollarını sallaya sallaya ortalıkta dolaştığı gibi işçilerin katillerinin de dolaştığını, aynı zamanda Çalışma Bakanı ve Adalet Bakanının yargılanması gerektiğine değindi. Şimdiye kadar adalet çıkmayan adaletsiz saraylardan bir beklentilerinin olmadığına değinerek orada bulunan herkesi birlik ve mücadeleye çağırdı.

Saygılı’nın ardından HDP İstanbul İl Eş Başkan adayı Şamil Altan konuştu. Altan konuşmasında, duruşma salonuna girmeye çalıştıklarını ama basında dahil olmak üzere içeriye kimsenin alınmadığına değindi. Altan devamında Kürtleri, Ermenileri, Alevileri ve devrimcileri sadece katlederken hatırlayan devletten hesap sorana kadar alanlarda olacaklarına adalet saraylarını dayanışma ile yıkacaklarını belirtti.

 MG 9575“Katil devlet hesap verecek”

Altan’ın ardından Yeni Demokrat Gençlik adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada, Mehmet Ayvalıtaş’ın Gezi’de sokağa dökülen milyonlardan sadece bir tanesi olduğuna vurgu yapıldı. Yeni Demokrat Gençlik olarak tüm Gezi şehitlerinin takipçisi olacaklarına ve bugün Mehmet Ayvalıtaş’la, 26 Mayıs’ta ise Ethem Sarısülük davasında, “Bu dava senin davan, gezi şehitleri ölümsüzdür” şiarı ile Ankara’da olacaklarını söylediler ve “Katil devlet hesap verecek” sloganı attılar.

YDG’nin ardından Partizan adına da bir konuşma yapıldı. Konuşmada, Ayvalıtaş
‘ındirenişim simgesi olduğunu belirtildi. Açıklamada ayrıca devletin katliam politikalarının devam ettiği Soma’nın bunun bir örneği olduğu ve d
evletin katliam politikalarına karşı yasta değil isyanda olunması gerektiği vurgulandı. 

“Yaptıkları yasal değil aslında”

Konuşmaların bitiminde davada sonuçlanmıştı. Avukatlar ve Gezi şehitlerinin aileleri bir açıklama yaptı. Mehmet Ayvalıtaş’ın avukatları sanık Cengiz Akbaş getirilmediği için davanın 22 Eylül’e ertelendiğini ama bunun hukuk çerçevesinde işlenmediğini söyledi. Normalde sanıklar mahkemeye gelmediği zaman tanıkların dinlenmediğini bu da bir tarafa dursun haklarında tutuklama kararı çıkarılması gerektiğini söyledi. Konuşmaların devamında avukatlar, 3 mahkemedir tutuklama kararı çıkarmayan mahkemenin muhtemelen davaların dışında bu kararı alacağını ve mahkemede avukatların sorularına ve ailenin sorularına tutulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Aynı zamanda adaletin kurduğu kalın adaletsizlik duvarını içeriden avukatların yıkmaya çalıştığını belirten avukatlar bütün meslektaşlarını dayanışmaya çağırdılar.

Kitle mahkemenin yine ertelendiğini duyunca öfkesini, “katil polis hesap verecek” , “yaşasın devrimci dayanışma” sloganlarına sığdırmaya çalıştı

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası sinir krizi geçirdi

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası rahatsız edici durum karşısında sinirlerine hakim olamayarak sadece, “onları Allaha havale ediyorum” diyebildi.

Bu çocuklar boşuna ölmüyorlar

Gezi İsyanının en küçük şehidi Berkin Elvan’ın anne ve babası da mahkeme de idi. Baba Sami Elvan bir konuşma gerçekleştirdi. Elvan konuşmasında, “bizim çocuklarımız boşuna ölmedi bu kadar adaletsizliğin karşında sesiz kalmayı değil mücadele etmeyi tercih ettikleri için öldürüldüler. Biz çocuklarımızın arkasındayız bizim çocuklarımız Soma’ya ve daha birçok katliama ses olacaklardır” dedi. Son olarakta, 26 Mayıs’ta Etem Sarısülük’ün davasına çağrı yapıldı. 

[widgetkit id=704]

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu