DünyaGüncel

ADGB: Faşizme karşı birleşik mücadelemizin özgürlük meşaleleri oldular.

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB), Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 49’uncu ölümsüzlük yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

“Bağımsızlık, özgürlük, devrim, sosyalizm ve komünizm yolunda devrimci önderlerin yitirilmesi, radikal devrimci mücadelelerin yükseltilmesi, nitel devrimci kopuşların gerçekleştirilmesi gibi yaşanan tarihler ve mücadelelerin her biri, kazanım ve ciddi mevziler olarak, belleklerimizde canlılığını korumaktadır. Bunlardan biri de tabi ki Mayıs ayıdır, 6 Mayıs 1972’de Deniz- Yusuf- Hüseyin’lerin idam ediliş sürecidir.” sözlerine yer evrilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

6 Mayıs 1972 Deniz, Yusuf, Hüseyin yoldaşların darağacında idamı, 1915’lerde Beyazıt meydanında Ermeni sosyalist Paramaz yoldaşların idam edilirken ‘’Bugün bedenimizi burada teslim alıyorsunuz, ancak fikirlerimizi asla’’ haykırışları, birleşik yoldaş ruhu ve özünün birbirine karıştığı anlar olmuştur. Denizlerin ‘’Yaşasın Kürt ve Türk halklarının kardeşliği’’ şiarıyla ölümsüz anıları, birleşik devrim hareketimizin yolunu aydınlatan meşaleler olduğu gerçekliğini de ortaya çıkarmıştır. Deniz- Yusuf- Hüseyin yoldaşların, düşmanı kahreden militan duruşu, yiğitlikleri, tarihsel direniş geleneğimizin öylesine sıradan ve kolay yaratılmadığını da göstermektedir…Birleşik devrim hareketimiz, Denizlerin ‘’idam sehpalarını tekmeleme’’ cüretini, emperyalizme ve faşizme karşı mücadele kararlılığını kuşanmıştır. Böyle bir ruhla kuşanarak birleşik devrimci yoldaşlık kültürünü, gerçek yaşamımız haline getirmiş bulunmaktayız.”

“Faşizme karşı özgürlüğü, şehitlerimizden aldığımız güçle kazanacağız. “

Açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Bütün işçi, emekçilerin, ezilen Kürt ulusu ve milliyetlerin, kadın ve LGBTİQ+’ların çıkarları, doğa ve insanlık için, birleşik güçlü bir örgütlenme ve yaşamın oluşması için direniyor, mücadele ediyoruz. Deniz- Yusuf- Hüseyin yoldaşların, bağımsızlık ve özgürlük idealiyle devrimci mücadelesi de böyleydi. Darağacındaki üçlerin, vuruşarak ölenlerin, bu uğurda yitirdiklerimizin acılarını yüreğimizde ve birleşik mücadelemizde “yaşatıyoruz, yaşatacağız. Ne mutlu Denizlere ki, faşizme karşı birleşik mücadelemizin özgürlük meşalesi oldular. Faşizme karşı özgürlüğü, şehitlerimizden aldığımız güçle kazanacağız. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu