Emek

Adidas işçileri direnişte!

 

H. Merkezi: Adidas markasının ürünlerini üreten İlkcan Tekstil’de çalışan 240 işçi, 20 gün önce hiçbir gerekçe gösterilmeksizin işten çıkarıldı; işçiler direnişe başladı.

Maaşlaro, kıdem ve ihbar tazminatları ödenmeden işten çıkarılan işçiler, ilk eylemlerini Mecidiyeköy’deki Adidas Satış Mağazası önünde gerçekleştirdi. “İlkcan Tekstil’den haklarımızı istiyoruz” yazılı pankart açan işçiler “Herkese bizden çay, İlker’e yok”, “Haydi barikata, işçiler safa”, “Wanted İlker Özbilek” dövizleri açtılar; sık sık “Üretenler burada Adidas nerede” diye sloganlar attılar.

İlkcan Tekstil işçileri adına açıklama yapan Fadime Şare, işten atılma süreçlerini anlattı. Şare, ayrıca fabrikanın bir gece yarısı patronlar tarafından boşaltıldığını söyledi. Şare, “İş yeri temsilcileri maaşlarınız ödenecek denerek elimize bir kağıt tutuşturdular. Bu kağıtların karşılıksız olduğunu öğrendiğimizde işveren çoktan ortadan kaybolmuştu” dedi ve yıllarca Adidas’ın ürünlerini diktiklerini belirtti.

Şare, “Adidas’ın taşeronu olan İlkcan Teksil sahibi eski Beşiktaş yöneticisi İlker Özbilek, bizlerin maaşlarını, kıdem ve ihbar tazminatlarımızı ödemeyeceğini söylüyor ama kendisi 4 trilyonluk malikanesinde keyif sürüyor” dedi. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu