Güncel

Af Örgütü’nden Ahed Tamimi için imza kampanyası

H. Merkezi: İsrail askerleri tarafından gözaltına alınan ve 10 yıl hapis cezası ile yargılanan Ahed Tamimi için Uluslararası Af Örgütü imza kampanyası başlattı.

19 Aralık’ta İsrail askerleri tarafından gözaltına alınan 16 yaşındaki Filistinli aktivist Ahed Tamimi için Uluslararası Af Örgütü tarafından imza kampanyası başlatıldı. Tutsak yargılanan Ahed’in , “ağır saldırıda bulunmak”, “askerleri görevlerini yapmaktan alıkoymak” ve “tahrik etmek” suçlarından 10 yıl hapsi isteniyor.

 

Ahed, İsrail hapishaneleri ve gözaltında tutulan 350 Filistinli çocuktan biri

Af Örgütünün resmi internet sitesinde yer alan ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’dan Tamimi’nin serbest bırakılması yönünde talepte bulunulan kampanyada şöyle dendi: “Ahed Tamimi, 16 yaşındaki bir çocuğu gözaltında tutmayı sürdürmeyi haklı çıkaracak hiçbir şey yapmadı. Ahed, İsrail cezaevleri ve gözaltı merkezlerinde tutulan neredeyse 350 Filistinli çocuktan biri. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu üzerinde küresel bir baskı oluşturmamız için siz de destek olun. #FreeAhedTamimi!”

 

Ahed Tamimi kimdir?

15 Aralık’ta Ahed Tamimi ve ailesi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını protesto ediyordu. Bu esnada Ahed’in 14 yaşındaki kuzeni Muhammed, bir İsrail askeri tarafından yakın mesafeden başından vuruldu. Muhammed, başına isabet eden plastik merminin çıkarılması için kafatasının bir kısmının alınması gereken ağır bir ameliyat geçirdi.

Kuzeninin vurulmasından birkaç saat sonra Ahed, evlerinin bahçesine giren silahlı iki İsrail askerine karşı koydu, tekme ve tokat attı. O ana ait video kaydı sosyal medyanın gündemine oturdu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu