Güncel

AİHM Çocuk Ölümleri Nedeniyle Türkiye’yi Mahkûm Etti!

 

H.Merkezi: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Maraş Pazarcık ilçesinde bundan 21 yıl önce havan topu patlaması sonucu katledilen 5-14 yaşlarındaki 6 çocukla ilgili kararını açıkladı. Türkiye’nin mahkûm edildiği kararda TSK çocuk ölümlerinden sorumlu tutuldu.

Bu gün açıklanan kararda Türkiye; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. maddesi gereği “yaşam hakkı”nı ihlal etmekten mahkum edilerek 10 yaşındaki oğlunu kaybeden Fatma Oruk’a toplam 55 bin Euro tazminat ödemeye mahkum edildi.

9 Ekim 1993’te Maraş’ın Pazarcık ilçesinde Bölükçam atış alanında havan topu patlamış ve  içlerinde 10 yaşındaki Deniz Oruk’un da olduğu yaşları 5-14 arasında değişen altı çocuk patlama sonucu hayatını kaybetmişti.

Deniz Oruk’un annesi Fatma Oruk, Pazarcık Başsavcılığı’na şikâyette bulunmuş ve Savcılık da konu ile ilgili görevsizlik kararı vermişti. Adana Askeri Savcılığı’na gönderilen dosya da 1995 yılında görevsizlik kararı ile sonuçlanmıştı.

Oruk bunun üzerine “silahlı kuvvetlerin, çocuğunun ve diğer beş çocuğun ölümünden sorumlu olduğunu ve insanların hayatının tehlikeye atıldığını” söyleyerek AİHM’e başvurdu. AİHM davayla ilgili kararını bu gün açıklayarak Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. maddesi gereğince “yaşam hakkını” ihlal ettiğine karar verdi. AİHM’in kararında, TSK’nın, çocukların ölümünden sorumlu olduğu belirtildi.

Türkiye Fatma Oruk’a 50 bin Euro manevi tazminat ve mahkeme masrafları için de 5 bin Euro ödeyecek.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu