Güncel

AİHM’in Selahattin Demirtaş kararı: Derhal tahliye!

AİHM, 2016 yılından bu yana Edirne F Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’a ilişkin kararını açıkladı. Derhal tahliye!

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna ilişkin Büyük Daire’de geçtiğimiz yıl eylül ayında yapılan duruşmanın kararını açıkladı. Büyük Daire, 2018 yılında Demirtaş hakkında AİHM’in verdiği ihlal kararına ilişkin Türkiye hükümetinin ve Demirtaş’ın yaptığı temyiz başvurularında derhal tahliye kararı verdi.

Karara ilişkin konuşan avukatları şunları ifade etti:

“AİHM Büyük Dairesi, olması gerektiği gibi, Sn Demirtaş ile ilgili ağır ve tarihi bir karar ile derhal tahliye kararı vermiştir. Bu kararla, müvekkilimiz hakkındaki tüm suçlamalar boşa çıkmış, müvekkilin 4 yıldır siyasi sebeplere bağlı rehin tutulduğu gerçeği tescil edilmiştir.

AİHM Daire kararından sonra “karar kesin değil” bahanesi ortadan kalkmıştır. Bu karar kesin ve emredicidir. Türkiye yargısının, “karşı hamle yapar işi bitiririz” anlayışına prim vermeden Sn. Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir.”

Selahattin Demirtaş’ın avukatları Mahsuni Karaman, Benan Molu ve Ramazan Demir’in kararı Demirtaş’a bildirmek üzere Edirne’de oldukları karar ile ilgili gün içinde bir basın açıklaması yapmaları bekleniyor.

Ne olmuştu?

AİHM, daha önce 20 Kasım 2018 tarihinde verdiği kararla, 4 Kasım 2016’da tutuklanan Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğine ve ‘siyasi nedenlerden ötürü, muhalefetin sesini kısmak için tutuklandığına’ hükmetmişti.

Karara rağmen tahliyesi için yapılan başvuruları reddedilen Demirtaş, AİHM’in kendisi hakkında verdiği kararının aleyhteki maddelerini AİHM Büyük Dairesi’ne taşımak için başvuruda bulunmuş, Türkiye’nin kararı uygulamamasına ilişkin hüküm kurulmasını talep etmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu