Güncel

Akademisyenlerin evlerine operasyon, çok sayıda gözaltı

Aralarında gazeteci Çiğdem Mater, Prof. Betül Tanbay’ın olduğu çok sayıda akademisyen ev baskınlarıyla gözaltına alındı.

H. Merkezi: Boğaziçi Üniversitesi ögretim üyesi Prof. Betül Tanbay, Prof. Turgut Tarhanlı, Yigit Ekmekci, Hakan Altınel, Meltem Aslan Celikkan, Asena Gunal, Çigdem Mater şu ana kadar gözaltına alınanlar.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Betül Tanbay ile Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Turgut Tarhanlı’nın aralarında olduğu çok sayıda kişinin gözaltına alındığı aktarıldı.

Gözaltına alınan isimler arasında 1 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Osman Kavala’nın yöneticisi olduğu Anadolu Kültür Derneği’nin yönetim kurulu başkanvekili Yiğit Ekmekçi, yönetim kurulu üyesi Ali Hakan Altınay da var.

Anadolu Kültür’ün genel koordinatörü Asena Günal ve danışmanları Çiğdem Mater ile Meltem Aslan da operasyon kapsamında gözaltına alınanlar arasında.

Operasyonun Anadolu Kültür’e yönelik olduğu belirtiliyor.

Evrensel gazetesine konuşan Prof. Dr. Betül Tanbay’ın avukatı Bahri Belen, verdiği bilgide soruşturma numarasının 2014 tarihli olduğunu aktardı.

Belen,Bize verilen bir bilgi yok henüz ama öyle sanıyorum ki Gezi ve onunla bağlantılı olaylar nedeniyle yapılmış bir operasyon. Anadolu Kültür’e yönelik olduğu bilgisi de var ama henüz netleşmiş bir durum yok” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu