Emek

Akar Tekstil’de COVID-19 vakası sonrası 200 işçi iş bıraktı, ücretli izin hakkını kazandı

Akar Tekstil'de COVID-19 vakalarının görülmesinin ardından can güvenliği için çalışmaktan kaçınan 200 işçi iş bıraktı. Deriteks Sendikası'nın girişimiyle iş bırakan işçiler ücretli izin haklarını kazandı

COVID-19 salgınının başlamasının ardından Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (Deriteks), örgütlü olduğu işyerlerinde, şirket yönetimleriyle işçilerin sağlığı için alınması gereken önlemleri tartıştı.

Akar Tekstil işyerinde  yapılan testler sonucunda 2 işçinin COVID-19 pozitif çıktı. Bunun üzerine Deriteks Sendikası’nın girişimiyle bu iki işçiye yakın temas halindeki işçilere de test yapıldı. Deriteks Yönetimi Kurulu’nun açıklamasına göre test sonuçlarının bugün (7 Nisan) çıkacağı belirtildi.

200’e yakın işçi çalışmayı reddetti

İşyerinde ortaya çıkan vaka sonrası artan tedirginlik nedeniyle 1800 işçinin çalıştığı işyerinde 4 Nisan tarihinde 200’e yakın işçi riskli olduğu gerekçesiyle çalışmak istemedi. Bunun üzerine sendika temsilcileri işyerine gitti. Ancak şirket avlusunda bekleyen işçilere patron çeteleri saldırdı.

Sendikadan yapılan açıklama ise şöyle:

İçinde temsilcilerimizin de bulunduğu üyelerimize yönelik bu saldırgan tutumu kabul etmek mümkün değildir ve yapılan müdahaleyi kınıyoruz. Ülke genelini etkileyen ve artarak devam eden salgın tehdidine karşı ülke genelinde üretimin zorunlu olmayan sektörlerde devam etmesinin risk faktörünü artırdığı gerçeği ortadayken İl Sağlık Kurulu temsilcilerinin COVID-19 vakası tespit edilen üyemizin temasta olduğu kişilerin çalışmaya devam etmelerinde bir engel olmadığını belirtmiş olmalarını mevcut koşullarda anlamak mümkün değildir. Buna rağmen üyelerimizin çalışmalarının riskli olacağı düşüncesiyle çalışmalarına müsaade edilmemiştir.

Dün yaşanan ve tasvip etmediğimiz görüntülerle ilgili gerekli aksiyonlar alınmış ve acil olarak işyeri yetkilileriyle görüşmeler yapılmıştır. Bu noktada dün yaşanan olay ile ilgili hiçbir işçinin iş akdinin sonlanmaması ve çalışmama yönünde tutum belirleyen üyelerimizin yıllık ücretli izine gönderilmeleri konusunda yaptığımız görüşmeler olumlu sonuçlanmıştır.

Buradan bir kez daha işyerlerinin güvenliğinin sağlanması için koronavirüs tehdidi ortadan kalkıncaya çalışması zorunlu olan sektörler dışında üretime geçici süreyle ara verilmesi, işçilerin evde kaldıkları sürede ücretlerinin işsizlik fonu tarafından ödenmesini, kamu otoritelerince bu kararların hızlı bir şekilde alınması gerektiğini bir kez daha belirtiyoruz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu