Güncel

AKP faşizmine sessiz kalma!

Amed: Bugün Dicle Üniversitesi’nde AKP hükümetinin faşizan saldırılarına karşı toplanıldı. Dicle Üniversitesi Eğitim-Sen Temsilciliği, DÜO-DER ve Megam-Der öncülüğünde Partizan ve YDK’nın katılımıyla Fakülteden Hewsel’e doğru gerçekleştirilen yürüyüşte sıklıkla ‘’Biji Berxwedana Hewsele”, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Çocuk katili AKP devleti”, “Katil polis hesap verecek” sloganları atıldı.

Eğitim-Sen adına yapılan basın açıklamasında “Ülkemizde çocuklar hayatlarını yaşamadan öldürülmektedirler. Sadece 300 çocuk çeşitli şekillerde güvenlik güçlerince öldürüldü ve son olarak Berkin Elvan polisin attığı gaz fişeğiyle katledildi. Gerek hastanede olduğu sürede gerekse cenaze töreninde polis Berkin’in sevenlerine gaz sıkmaktan çekinmedi maalesef her olayda olduğu gibi devlet katilleri teşhir etmedi. Bugün Gezi direnişinde olduğu gibi ağaç ve doğa katliamı Diyarbakır’ın nefes borusu olan Hewsel bahçelerinde gerçekleştirilmektedir. Artık yeter fidanlarımızı kesmeyin” dedi.

Açıklamadan sonra Dicle Üniversitesi Özgür Öğrenci Derneği ve Megam-Der’in gerçekleştirdiği basın açıklamasında “Gezi direnişi sırasında AKP polisinin kurbanlarından olan Berkin Elvan 269 günlük yaşam direnişini kaybetmiştir. Çocuk katliamlarını sıkça yaşayan Kürdistanlılar Berkin Elvan şahsında bu acıyı bir kez daha en derinden hissetmiştir.  Yasam hakkının olmadığı yerde doğanın katledildiği bir coğrafyada sağlıklı yaşam hakkından söz edilemez. Biz sağlıkçılar ve toplumun tüm bileşenleri olarak ilan ediyoruz ki önceliğimiz yaşam hakkını savunmaktır. Aynı zamanda HDP’ye olan faşist saldırıları kınıyoruz.  AKP devletinin faşizan saldırılarına karşı Kürdistanlı gençler olarak saldırılara karşı mücadeleyi yükseltmeye ve Hevsel direnişini sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu