Güncel

“AKP suç şebekesine geçit yok”

 

 

Ankara: Batıkent’te 26 Mart günü AKP’li faşistler seçim çalışması yapan BDSP’lilere demir sopa, sallamalar eşliğinde saldırmış, biri ağır iki devrimci ağır yaralanmıştı. Saldırının ardından toplanan Batıkentlilere de polis saldırısı gerçekleşmişti. Gerçekleşen faşist ve polis saldırısına karşı dün Batıkent’te toplanan binlerce insan “AKP suç şebekesine geçit yok” şiarıyla Meydan’a, saldırının olduğu yere yürüdü.

 

“Hasan/Utku yoldaş onurumuzdur”

Eylemde kitlesellik dikkat çekerken yürüyüş istikametindeki evlerin destek için ışıklarını yakıp söndürmesi de bir ayrıntı olarak yer edindi.

Yürüyüş boyunca “Batıkent sokağa hesap sormaya”, “Batıkent faşizme mezar olacak”, “AKP’den hesabı emekçiler soracak” gibi sloganlar haykırıldı. Ayrıca saldırıda yaralanan iki devrimci de, “Hasan/Utku yoldaş onurumuzdur” sloganlarıyla sahiplenildi.

Yürüyüşün ardından devrimcilere yapılan saldırının olduğu yerde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasının yapıldığı yerin ilerisinde olan AKP ilçe binasının önünde toma ve çevik kuvvet hazır bekletildi.

 2.jpg

 

Polis yine saldırdı

AKP’nin polis destekli eli kanlı çeteleri ilerici ve devrimcilerin üzerine saldığı söylenen açıklamanın devamında “çünkü milyonların öfkesinden kendisini kurtarmasının imkânsız hale geldiğini çok iyi biliyor” denildi.

Saldırı esnasında orada olan bir BDSP’li de söz alarak düşüncelerini söyledi.  Saldırılar karşısında boyun eğmediklerini, burada olduklarını belirten BDSP’li kurtuluşun seçimde değil, sokakta, devrimde ve sosyalizmde olduğunu belirtti.

İçerisinde Partizan’ın da olduğu çok sayıda devrimci, ilerici kurumun da katıldığı eylem basın açıklamasının ardından sonlandırıldı. Açıklamanın ardından kitlenin önemli bir kısmı dağılmayarak sloganlarla polisin ve faşist çetelerin hesap vereceğini haykırdı. Kitlen sokağı terk etmeyince polis azgınca saldırıya geçti. Polis saldırısına karşı Batıkentliler barikat kurarak direnişe başladı. Saatlerce süren direniş sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu